İngilizce öğrenmenin en eğlenceli ve zevkli olan yoluna gelmiş bulunmaktayız: Yabancı dizi izlemek.

##Yabancı diziler dil öğreniminde hem okuma(reading),hem de dinleme(listening) becerilerinizin gelişmesine oldukça fayda sağlar.

##Telaffuzunuzu geliştirir ve böylelikle konuşma becerilerine faydası vardır.

 

Yabancı dizi izlerken daha iyi öğrenmek için yapılması gerekenler

##İngilizce’nize yeteri kadar güvenmiyorsanız.İngilizce alt yazı kullanmanızı öneririm.Türkçe alt yazı işe yaramıyor.Çünkü beynimiz en kolayı yapmaya odaklı çalışıyor.

##Durdurup, bilmediğiniz kelimeleri ,anlamadığınız yerleri not alın.İlk başta  çok can sıkıcı olabiliyor fakat motivasyonunuz ilerde durdurmaya gerek kalmayacak düşüncesi olsun.

 

Aşağıda izlenebilecek  yabancı dizilerin listesi bulunuyor.Bu dizi önerileri sadece yetişkinler içindir. Yetişkin değilseniz diğer yazımızda size uygun diziler öneriyoruz. Oradan yabancı dizinizi seçebilirsiniz  .

1)How i met your mother

 

Dünyada en başarılı diziler arasında yer alıyor.5 arkadaşın Ted,Barney,Robin,Marshall ve Lily New York ta ki aşk,iş ve  boş  zaman aktivitesi olan favori barlarında oturması    hakkında bir dizidir.

    Bunların yanında Amerikan ifadelerini ve argo Amerikan sözlerini öğrenebilirsiniz.Bunlar işi daha eğlenceli hale getiriyor.

 

2)Game of Thrones

 

Herkesin konuştuğu G.O.T kitabını okumadınız değil mi? Önemli değil eğer izlemediyseniz kesinlikle izlemeniz gereken dizilerden birisidir.Senaryo gerçekten çok başarılı. 7 güçlü ailenin Westernos karası için kavgasını ele alıyor.

Dram,aşk,ihanet ve dünyanın dört bir yanından gelen aktörler diziyi ilgi çekici kılıyor.

Dili anlama açısından orta seviye diyelim.

Türkiye’de  belirli hayran kitlesi olan diziyi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

3)Prison Break

 

Suçsuz yere hapse giren abisi için Scolfied hapishaneye bilerek girer.Hapishane onun mühendisi olarak bir zamanlar çalıştığı yerdir.Benim  favori dizimdir bir günde yaklaşık 2 sezon izlemiştim galiba.İngilizce seviyesi orta anlaşılabilir.Hapishane ile ilgili bol bol kelime öğrenebilirsiniz.Yeni sezonu uzun bir aradan sonra çekildi ve yayınlandı izlemenizi tavsiye ederim.

4)Sherlock

 

İngilizce öğrenip de Sherlock ve onun ebedi kankası Watsonu bilmeyen yoktur sanırım.Kitaplarını okumuş olabilirsiniz okumadıysanız endişe etmenize gerek yok.Dizi 21.yy da orijinal hikayeleri adapte edilmiş bir şekilde sunuluyor bizlere. İngiltere ye ilgi duyuyorsanız tam aradığınız dizi.İngiliz aksanı,Londra ve eğlenceli ve merak uyandıran hikayeleri ile izlemenizi bekliyor Sherlock reis.

5)Arrow(namı diğer okçu)

 

Dizi zengin bir adamın gezideyken gemisinin batması ve adada 5 yıl kaldıktan sonra evine dönüp süper kahramana dönüşmesini anlatıyor. Kriminal tarzı şeylere ilginiz varsa kesin izleyin baya bağımlılık yapıyor.Dili güzel ,anlaşılabilir.Bol aksiyonlu bir dizi.İzlemenizi öneririm

##Şimdilik 5 yabancı dizi sizi idare eder.Yabancı dizileri İngilizceye dair hiç altyapınız yoksa direk açıyım izleyeyim yapmanızı tavsiye etmem.Bir kaç ay Listening(dinleme),reading(okuma) yaptıktan sonra yabancı dizileri izlemeniz sizler için daha yararlı olacaktır.Türkçe alt yazı kullanmasanız çok iyi olur. Alt yazıya odaklanmaktan  İngilizce kelimelere odaklanamıyoruz ve sadece dizi izliyoruz İngilizce geliştirmeye dair hiçbir şey yapmış olmuyoruz.

 

 

Hepinize iyi seyirler.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here