Ana Sayfa Blog

ÖZGÜVEN GELİŞTİR – ÖZGÜVEN KAZANMAK İÇİN BİLİMSEL 6 YÖNTEM

0

Eğer bu yazıyı okuyorsan sende muhtemelen bu aralar bir özgüven eksikliği içerisindesin.Özgüven kazanmanın,özgüvenini yeniden inşaa etmenin yollarını arıyorsun.Bu yazımızda Özgüvenini nasıl kazanırsın,Özgüven Nasıl gelişir? Özgüven Nedir? ÖZgüveni Geliştirecek Yöntemler gibi soruların cevaplarını anlatmaya çalışacağım.

Ya benim okuma ile çok aram yok diyorsan aşağıdaki youtube linki tam sana göre.Orada bu yazıda geçen içeriği video şeklinde sana sunduk.

Şimdi ise has tayfa ile beraberiz okumayı seven,kendini geliştirmeyi seven tayfa ile neyse devam edelim Özgüven konumuza.

1)ÖZGÜVEN NEDİR?

Özgüven, kişinin kendini tanıması,kendini analiz edebilmesi demektir.Doğrusunu, yanlışını kavrayabilmek demektir.Bir karar alırken başkalarının empose etmesi ile değilde kendi kararımızı verebilmek demektir.Özgüven sahibi olmak dış mihrakların senin üzerinde olumsuz etki sağlamasını engellemektir.

Gel gelelim bu özgüven reisi nasıl geliştirebileceğimize;

2)ÖZGÜVEN GELİŞİMİ İÇİN KANITLANMIŞ 6 YÖNTEM

2.1: Özgüven Geliştir : Kendini Sev-Kendinle Övün

Özgüveni eksik olan insanlarda görülen problemlerden biriside kendisini sevme,kendisi ile övünme, kendisinin bir şey başardığını düşünmeme hissidir. Hatta çok önemli bir şey başarsalar bile daima o olaydaki başarısızlıklarına, hatalarına odaklanırlar.

Hayal edin bir göreviniz var ve onu başardınız mutlu olacağınız insanlara bak bunu yaptım diyebileceğiniz yerde kendinizden utanıyorsunuz ve başkasının senden kesin daha iyi yaptığını kendinin beceriksiz ve özgüvensiz olduğunu düşünüyorsunuz.

Belki de işinizde gerçekten çok başarılısınız, belki de çok yeteneklisiniz ama susarak, onu anlatma cesareti bulamayarak kariyerinizi mahvediyorsunuz.

Bu hayat engelini aşmak için kendin ile övünmeyi öğrenmelisin. Kendin ile övünmek diyorum ama bunu ben dağları taşları yarattım gibi boş bir düşünce tarzını betimlemek için değilde gerçekten kendi değerini bilmenin gerektiğini söylemek için kullanıyorum. Gel gelelim ne yapman gerektiğine;

Bir işi bitirdikten sonra kendine bir zaman ayır ve o işi yaparken ki başardığın, hallettiğin zorlukları düşün.Bu iş belki sana teklif edildikten sonra aklından lan yapamazsam,kesin yapamam vs gibi olumsuz düşünceler geçirdin.Etrafındakilerin çoğuda işi almamak için sağa sola  saklandı ama sen aldın ve bitirdin.Bu bitirme ve zorlukları aşma durumundan dolayı kendinle gurur duymalısın.Vay be harbi yaptım demelisin ve küçük ayrıntılara takılmadan helal lan bana diyip kendinle gurur duymayı öğrenmelisin.Sonra da bu gururun özgüveni nasıl geliştirdiğini görebilirsin.

2.2: Özgüven Geliştir : Yeni Bir Beceri Öğren

Ne sıklıkla yeni bir şeyler deniyorsun? Bir şeyler öğrenmeyi sever misin yoksa iyi olduğun bir şeyde saplantılı bir şekilde kalır mısın?

Düşük özgüvene sahip insanlar kendi konfor alanları içinde saklanmaya meyillidirler. Risk almayı sevmezler ve onlar aslında başaracaklarına olan inançları yoktur. Senin konfor alanın seni muhtemelen özgüvensiz yapan şey oluyor bu durumlarda.

Yeni bir beceri öğrenmek sana başarma ve amaç kazanma hissi verecektir. Konforunun içinde olmayan bir konuda başarı sağladığında çok farklı bir gurur hissedersin.O kadar etkilidir ki 100 düşüncesin 90’nında başarız olacağını düşünmüşsün ama gel gör ki o 10 luk ihtimal tutmuş ve başarmışsın.

Yeni bir şey başararak kendine olan güveni inşa etmiş oluyorsun. Bu inanç ve güven sende başarısızlığa ulaşsan bile denemek için bir güven oluşturuyor. Ve bu da özgüvenini arttırıyor. Kim bilir özgüven artırmaya çalışırken hayatının tutkusunu bulursun belkide 😊

2.3: Özgüven Geliştir : Güzel Kok

Kokunun çoğumuz tarafından önemi önemsenmeyecek kadar düşüktür. Çoğu insan kokunun hayatımızdaki  Mental ve Fiziksel rolunun farkında varmaz.Örneğin senin koku alma hissin tüm modunu değiştirir.Bir koku seni heycanlandırırken bir diğeri seni korkutabilir ve ya sinirlendirebilir.

Hayatımızdaki bazı önemli anları kokular ile bağlarız.Örneğin çocukken anneniz bir kek yapmıştır yumurta ve yağ kokusunu ilerki yaşlarda aldığınızda o koku beyninizin limbik sistemine dokunur ve o nostaljik hatıralar gözünüzün önüne gelir ve çocukluğunuzda evdeyken o sıcak ve güven hissini tekrar hissedersiniz.

Koku hissi bu kadar güçlü olduğundan dolayı  sizde onu özgüvenizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

2009 da Liverpool üniversitesinin bir araştırmasına göre farklı kokuların özgüvenizi ve özsaygınızı artırdığı görülmüş

İki erkek deneğe iki farklı parfüm sıkıyorlar ertesi gün daha iyi koku sıkılan kişi daha pozitif bir görüntü ortaya koyarken diğerinde negatiflik ve yorgunluk gözlemlenmiş.

Bu madde belki de yapılabilecek en kolay madde olarak düşünülebilir. Kaliteli bir koku sürdüğünden özgüveninde artıyor bu kadar basit.

2.4: Özgüven Geliştir : Az Tv izle

Çok fazla Tv izlemek kendine olan saygını düşürerek özgüvenini sakatlar.

Bir araştırma ise şöyle söylüyor. Tv başında harcadığınız süre kişisel değerinizi direkt olarak etkiliyor ve hangi programa baktığınız kesinlikle önemli değil. Bir dizi olabilir, survivor olabilir, talk Show olabilir hiç farketmiyor.

Fazla TV özgüven katilidir. Neden? Çünkü fazla Tv motivasyonunu düşürür.Çok fazla tv izleyenler spor yapmak ve ya uzun dönem amaçlarını gerçekleştirmek konusunda üşengeç davranırlar.

Hatta fazla tv izlemek bilişsel sorunlara da mahal vermektedir. Örnek vermek gerekirse konsantrasyon bozukluğu, hafıza zayıflaması vs. Yani Netflixte ve ya Survivora saatlerini harcamak yerine günde bir saatlik bir limit koy kendine. Bu şekilde daha temiz bir kafan olacak ve özgüveninde yavaş yavaş arttığını fark edeceksin.

2.5: Özgüven Geliştir : Günlük Spor Yap

Egzersiz yapmak fiziksel sağlığından tutta bilişsel olarak mutluluğuna,güzel görünmene kadar bir çok faktörü maksimum seviyede arttırıyor.Çok basitçe güzel görünürsen,güzel hissedersin.Günlük egzersizlerin senin güçlenmek ve de enerji ile dolmak olan fitness amacına ulaşmanı sağlarlar.İyi bir egzersiz rutini sonrası fiziksel ve mental olarak sanki her şeyi fethedebilecek gibi kendini her şeye yetebilir hissedersin. Bu zindelik hissi ve çoşku spor yapan her insanda oluşur.Spor yaptığında doğal ağrı kesici olan endorfin vücudunda salgılanır.Bu hormon modunu ve öz saygını yükseltir.

Eğer çok kötü bir mod şeklinde uyandıysan 15dklık egzersiz seni daha motive bir hala sokacaktır vr gününü kople değiştirecektir.Yeni işler yapmaya motive olmuş olacaksın ve sıkıntılı bir durumda karşılıştığında daha rahat olacaksın ve beynin daha iyi odaklanmış ve etkili düşünebilir hale gelmiş olacak

Muhtemelen egzersiz yapmanın faydalarını bir çok kez duymuşsunuzdur.Aynı anda vücüdunu güçlendirir,zihnin açar ve hedeflerini başarmanda yardımcı olur.Bu kadar faydasını göreceksin ama yapman gereken tek şey günlük yarım satini bu kadar şey için kurban etmek olacak.

Sonuç olarak eğer özgüven inşa etmeye çalışıyorsan spor yapmayı günün bir rutini haline getir.

Eğer spor yapmak isteyip nerden başlayacağını bilmiyorsan aşağıdaki linkten sana uygun bir şeyler bulabilirsin

Özgüveni Arttırmak İçin Spora Başlıyorum

2.6: Özgüven Geliştir : Yardım Et

İnsanlara yardım ederek de özgüveninizi arttırabilirsiniz.Birisine yardım ettiğinde beynimiz 3 hormon salgılar Dopamin Oksitosin ve Seretonin diğer bir değişle mutluluk üçlüsü.Bu kimyasallarlar sarıldığında veya övgü aldığında oluşan o samimi enerjik hissini verir.

Güldüğünde modunu yükseltirler ,uzun çalışma gününün ardından kendinle gurur duymana yardımcı olurlar. Nasıl biriysen ve nasıl biri olmak istiyorsan bunlar o şekli alırlar .Hatta  beynini ödüllendirerek seni motive eder ve öğrenmene yardımcı olur. Bu üçlü mutluluk ışığı seni daha yetenekli,güvenilir ve de değerli hissetmene yardımcı olur. Kim bu üç beş hormonun bu kadar şey yapmasını düşünülebilir ki?

Beynimizde bu kimyasalların salgılanmasını sağlayacak şeylerden bir taneside yardıma ihtiyacın olan birisine yardım etmektir.İnsanlar sosyal varlıklardır bu yüzden başkasının hayatında bir etki bıraktıklarında iyi hissederler. Onların stresini azaltarak kendi stresimizide azatmış oluruz.Peki neden?

Çünkü insan olarak bizler bakış açımızı değiştirebilme yeteneğine sahibiz.Diğer varlıkların hiç biri kendisini başkasının yerine koyamaz.Ama sen zor durumda olduğunu ve kimsenin sana yardım etmediği bir durumda ne olacağını hissedebilirsin.Başkasını bu negatif hisslerden uzaklaştırdığında beynimizdeki alturizm bölgesi çalışır.Ve bizi değerli ve önemli hissettiren hormonlar salgılanır.

Bazı insanlar bu yardımlaşma falan değildir kendini iyi hissetmek için başkasını kullanmaktır gibi sözcükler sarf edebilirler fakat yanlıştır.Gönüllülük dediğimiz şey budur.İki tarafında fayda sağlaması gayet makuldür.Kendine değer veremeyen bir insanın başkasına yardım ederek kendini değerli hissetmesinin hiçbir problemi yoktur.

* Altruizm kelimesi, Türkçeye özgecilik olarak çevrilen ve “başkası için” anlamına gelen Latince kökenli bir kavramdır. Özgecilik ya da Alturizm, birisine yarar sağlamak ya da onu zarardan ve kötülükten korumak dışında herhangi bir beklenti içinde bulunmadan yapılan yardım davranışıdır.

Nice Özgüvenlere.

Mizah Yeteneğini Nasıl Geliştirirsin?

0

Herkesin çekici olmak adına dünyada kabul ettiği durumlardan birisidir eğlenceli ve mizah sahibi birisi olmak.Peki mizah becerini nasıl geliştirebilirsin?Ve ya daha komik birisi nasıl olabilirsin?Ve ya espri yeteneğini nasıl kazanabilirsin? Hiç düşündün mü? İşte tüm sırları aşağıda youtube kanalımızda yayınladığımız Mizah Nasıl Geliştirilir adlı videoda iyi seyirler.

Videonun yazılı halini aşağıda bulabilirsiniz.

Mizah Becerini Geliştir Ve Daha Komik Ol

Mizah Nedir?

Mizahın çok fazla tanımı vardır. Herkese göre değişen tanımlamaların yanında benim tanımıma göre farklı birkaç şeyin bağlantısını oluşturarak insanları şaşırtma yeteneğine denir.

Mizah Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Mizah yeteneğini geliştirmenin iki yolu vardır

1)İçeriğini geliştirmek

2)Sunumu geliştirme

a.Mizah Yeteneği Geliştirme: İçerik Geliştirme

İçerik gelişimi bölümüne gelecek olursak;buradaki tüm amaç mizah çeşitliliğidir.

Eğlenceli olmak için insanları hazırlıksız yakalamalısın. Sadece bir mizah alanına yönelirsen.Tahmin edilebilir olursun.Ve tahmin edilebilirlik eğlenceli değildir. Mizahın bir çok türü vardır.Ve her türden biraz bir şeyler yapabilmek seni daha iyi bir mizah anlayışına sahip insan yapar. Bugün sizlere yaygın olan bir kaçından bahsedeceğim.

a.1. Mizah İçerik Geliştirme : Abartmak

Abartmak çoğu insan tarafından bilinen bir mizah şeklidir.kullanımı çok kolaydır.Öncelikle karşındaki kişi hakkında bir gözlemde bulunursun ve bu gözlemlerin sonucunda bir şeyi olduğundan daha fazla göstererek uygularsın.Bu şey ne kadar absurdse o kadar eğlenceli olur

Mesela birisi ile tanıştınız.Yaşınızı merak etti sizde ona tahmin et dediniz.Oda siz 30’sun ama 45 dedi.O iltifat ettin aslında 70 yaşındayım geçen gün dedenle tavla oynuyorduk beni hatırlamadın mı diyebilirsin 😊abartmayı her türlü konuda uygulayabilirsin. Hocanızın arkasından konuşurken,arkadaşınızın pintiliğinden bir çok konuda işe yarayan bir çözüm.

a.2. Mizah İçerik Geliştirme : Terse Yönlendirme

Terse yönlendirme buda genel hayatta çoğu insan tarafından kullanılan bir durum.Bir konuşma yaşanırken karşıdaki insanı bir yola sürüklüyorsun ardından ise sen tam tersi yoldaymışsın gibi onun karşısında çıkıyorsun.Örnekle çok iyi anlayacaksınız.

-Napıyorsun bu karantina günlerinde?

-Oh çok sıkıldım ya Corona beni bitirdi resmen.

-Haklısın ben o yüzden efes içiyorum 😊

İnce ama zekice bir yaklaşım..

a.3. Mizah İçerik Geliştirme : Hikaye Anlatıcılığı

İnsanları güldürmenin belkide en iyi yollarından biridir.Ayrıca insanlar ile bağ kurmanızı kolay bir şekilde sağlar.Hikaye anlatımınn bir diğer güzel yanı ise insanları hep bir can alıcı nokta ararlar bu şekilde hikaye olduğunda ise sonuna kadar bu noktayı götürebilirsiniz.İnsanlar neyin geleceğini asla bilemezler hikayeye pür dikkat odaklanırlar.

Mizaha götürecek en kolay hikayeler genelde utandırıcı ve absurd olanlardır.Bu mizah alanında iyi olmanız hikaye anlatma becerinizle orantılıdır.

a.4. Mizah İçerik Geliştirme : Sataşma

En etkili mizah alanlarındandır fakat kullanılırken çok çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Burada bir insanın özelliğine dikkat çekerek o konuda ufakça onu dürtüyorsunuz.

Yapılırken gerçekten dikkatli olmak gereklidir çünkü insanlar bunu taciz ile karıştırabilir. Karşınızdaki kişi ile samimi olmadan bunu yapmanızı tavsiye etmem.

Örnek vermem gerekirse: Kız arkadaşınız temizlik hastası birisi. Onunla buluştunuz.Sonra o yemekler gelmeden masayı silmeye başladı. Ona dönüp el ele tutuşmadan önce de elimi mi sileceksin diye ufak bir nükte yapabilirsiniz.Fakat dediğim gibi herkeste bunu yapmayın.Bazı insanları kırılgan olabilir ve gerçekten yanlış anlayabilir

a.5. Mizah İçerik Geliştirme : Kinaye

Diğer bir mizah türümüzde kinaye.Kinaye düşündüğün şeyden çok çook açık bir şekilde farklı bir şey söylemek ile oluşuyor.

Mesela arabanız bozuluyor o gün işe yürüyerek gitmek zorunda kalıyorsunuz. Her yeriniz ter olmuş böyle işe gelmişsiniz.Arkadaşınızla konuşmaya başlamışsınız ve de ona diyorsunuz ki ya yürümek harika bir şey kalorileri yaktım mükemmel oldum tabi yüzünüzden sövdüğünüz belli arkadaşınızda gülüyor tabi 😊

a.6. Mizah İçerik Geliştirme : Rol Yapmak

Bir diğer mizah türümüz ise rol yapmak.Birisi ve ya bir şeymiş gibi görünmeye çalışmaya denir.İnsanlarda senin rol yaptığını anlayınca iş gerçekten komik olacak. Taklidi de bu forma sokabiliriz.

Sınıf arkadaşınızlasınız fizikçinizi taklit ediyorsunuz ve bu işte de başarılısınız.İşte size eğlence ve mizah😊

b. Mizah Yeteneği Geliştirme: Sunum Geliştirme

Burada da asıl olay insanlara yaklaşım tarzını geliştirmek.Yani eğlenceli bir sözsüz iletişim kanalların olması lazım.Burada ki kurallara bakacak olursak.

b.1 Mizah Sunum Geliştirme: Asla yaptığın Şakaya İlk Gülen Sen Olma

Mizah konusundaki en hassas olaylardan birisidir bu konu.İnsanları hazırlıksız yakaladığın anda olay komik olur fakat sen eğer yaptığın espriye böyle böyleydi dersen bu şey kimseye komik gelmeyecektir.

Dedim dedin ne oldu şimdi olmayın.

b.2 Mizah Sunum Geliştirme: Çevrene Göre Mizah Türünü Değiştir.

Bir alanda asla bağlantılı olma yaşa göre mizah türlerine olan yatkınlık değişecektir.Küçük bir çocukla muhabbet ettiğinizde onlara rol yaparak taklit yaparak güldüre bilirken,gençleri abartı ve ya sataşma ile güldürebilirsiniz.O yüzden çevrene göre mizah türünü değiştir.Tek bir şeye bağlı kalma.

b.3 Mizah Sunum Geliştirme: Öz güvenli Bir Vücut Diline Sahip Ol.

Çoğu insan komik olayım diye kendini zorlayarak kendini gergin gösteriyor bu da karşıdaki insanın size karşı düşüncelerini otomatik olarak etkiliyor.Bu gerginlik durumunu hızlı konuşmaktan kaçarak,çok kımıldama-yarak,ve vücudunu açarak uzaklaştırabilir sin kendinden ve daha öz güvenli bir duruş sergileyebilirsin bu yolla.Unutma beden dili sözlü iletişimden daha büyük bir etki yaratır insanlar üzerinde.

b.4 Mizah Sunum Geliştirme: Sakin Ol

Herkes her espriyi anlayacak diye bir şey yok bazen sap sap ortaya bakacak insanlarda mutlaka olacak sen o espride kalma yoluna devam et.

not: Ve bu mizah yeteneğini geliştirmenin belki de en iyi yollarından birisi komedyenleri izlemek onların yaptıklarını yapmaya çalışmak.

Seviye 5-6 İngilizce Hikaye Kitapları (pdf)

4
ingilizce kitap pdf

İngilizceyi geliştirmenin en önemli yollarından birisinin seviyenize göre ingilizce kitap okumak diğerinin ise seviyenize göre İngilizce dinlemek olduğunu Doğal Yaklaşım ile İngilizce Öğrenmek yazısında paylaşmıştım.

Öncelikle İngilizce seviyenize göre bir seçimde bulunup bu İngilizce edinim çalışmasına katılmalısınız.İngilizce seviyenizi merak ediyorsanız İngilizce Seviyesi yazımızı okuyabilirsiniz.Seviyenizi öğrendikten sonra aşağıdaki seviyenize göre sınıflandırılmış kitaplardan başlayabilirsiniz.

Bu yazımızda ise sizlere diğer seviyeleri bitirdiyseniz ve sıkıntınız kalmadıysa artık son iki seviye olan 5-6 seviyesindeki kitapları sunacağım.Bu kitapları okuduğunuzda anlamakta sıkıntı çekmeyip,sözlüğe sürekli bakma ihtiyacınız kalmıyorsa seviyenizi arttırmanızı tavsiye ederim.Bu seviyeye gelen birisi İngilizceyi baya bir halletmiş demektir.Bu seviyelerden sonra romanlar,gazeteler,dergiler ve elinizde hangi materyaller varsa onları okumaya başlayabilirsiniz.

Eğer kendinizde hala bir eksiklik hissederseniz lütfen ya seviyenizi kontrol edin.Ya da daha fazla kitap okumaya çalışın.Eğer kitap kaynaklarına ulaşamıyorsanız da yorum yapmanız yeterli olacaktır.

5-6. Seviye İngilizce Okuma Kitapları Pdf

1)More Tales from Shakespeare (İngilizce kitap)

2)Prime Suspect (İngilizce kitap)

3)The Body (İngilizce kitap)

4)The Mayor Of Caterbridge (İngilizce kitap)

5)The Firm (İngilizce kitap)

6)The Pelican Brief (İngilizce kitap)

7)Misery (İngilizce kitap)

8)The Enemy (İngilizce kitap)

9) Meteor and Other Stories (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

10) The Riddle of the Sands (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

11) Do Androids Dream of Electric Sheep (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

12) The Accidental Tourist (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

13) The Woman in White (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

14) Cry Freedom   (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

15) Wuthering Heights (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

16)Tess of the d’Urbervilles (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

17) American Crime Stories (İngilizce kitap Oxford Bookworms)

Arkadaşlar 5 ve 6 seviye İngilizce hikaye kitapların hepsi bu kadar bu seviyeyi geçtiğinizde roman okuyabilirsiniz.Linklerde sıkıntı olduğunu görürseniz bize bildirmeyi unutmayın.

Seviye 4 İngilizce Kitap Önerileri (PDF)

2
İngilizce Hikaye Pdf

İngilizce öğrenirken en önemli unsurun input yani girdi olduğunu söylemiştik.Bu girdilerin sağlanması için bol bol İngilizce kitap ve İngilizce dinleme yapmanız gerektiğini belirtmiştik.İngilizce öğrenmede sorunlar yaşıyorsanız İngilizce nasıl öğrenilir diyorsanız öncelikle Doğal Yaklaşım Metodu ile İngilizce Öğren yazımıza bakabilirsiniz İngilizce kitap ve İngilizce dinleme yaparak İngilizce seviyenizi her geçen gün arttırabilirsiniz.Bu bölümde ise sizlere İngilizce kitap önerilerini sunacağız.

Öncelikle İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için diğer İngilizce Kitap Seviyelerinden başlanması uygundur.Diğer seviyelere aşağıda ki kutucuktan ulaşabilirsiniz.

Yukarıda ki linklerden seviyenize göre İngilizce kitaplara ulaşabilirsiniz.

4.Seviye İntermediate İngilizce Hikaye Kitapları (PDF)

1)Litle Woman İngilizce Pdf

2)Gladiator İngilizce Kitap Pdf

3)Primary Colors İngilizce Kitap Pdf

4)The Godfather İngilizce Kitap Pdf

5)The Time Machine İngilizce Pdf

5 Tane 4.seviye İngilizce hikaye kitabı sizin için eğer diğer 3 seviyeyi de okuduysanız yeterli olacaktır.Yeterli olmadığını düşünüyorsanız daha fazla ingilizce içerik yayınlamamız için bizlere yorum yapabilirsiniz

Seni Kendine Getirecek Motivasyon Videoları

0

Yine içinde bir daralma,bunalma,başarısızlık hissi var ve bu hislerden artık sıkıldın,bir an önce yeni şeylere odaklanmak motive olmak istiyorsun.Bu isteğini bildiğim için sana özel kendi seslendirdiğim sana motivasyon kazanmada epey bir yardımcı olacak motivasyon videoları listesini aşağıda paylaşıyorum.Ama öncelikle seninle iki laflamak istiyorum

Öncelikle motivasyonunu artırmanda yardımcı olacak içerikler şunlar:

Motivasyon Senin Hayatın Senin Kararların

Kalıcı Motivasyon Sağlayacak 5 Alışkanlık

Yukarıdaki yazılarımız ile motivasyonuna bir nebze iyilik yapabilirsin.

Motivasyon Videoları Sana Motivasyon Kazandırır mı?

İnsan sürekli kötü hissetmeye gerçekten meyillidir.Yataktan bir saat geç çıksan bile bu senin moralini,motivasyonunu ciddi anlamda etkileyebilir ve de o günden sana hayır gelmez.Peki motivasyon videoları senin motivasyonunu arttırabilir mi?

Pek tabi evet ama bir de şöyle bir görüntüsü vardır bu yolun. Motivasyon videoları konuşmaları seni anlık olarak motive edebilir çalışmanı sağlatabilir hatta gününü bile mutlu geçirmeni sağlayabilir ama yinede sadece bu motivasyon videolarına bağlı kalarak yaşamak sence ne kadar doğrudur?Bir bağımlılık gibi düşündürmeye başlıyor.Hep duymuşsunuzdur sigara içenlerden ya ben sigara içiyorum mutlu oluyorum içmediğim an ise aşırı mutsuz,sinirli oluyorum vs.Dikkat ettiysen bağımlılık semptomları bu şekildedir.Peki motivasyon videoları izlememeli misin?

Elbette buna da koca bir hayır diyorum.İzlememeni tavsiye etsem bir motivasyon video editi için 8 saat uğraşır mıydım sence?Peki motivasyon videoları nasıl izlenmeli?

Motivasyon Videoları Nasıl izlenmeli?

Motivasyon videolarını arada izlemeni şiddetle tavsiye ederim ama bundan daha önemli unsur ise senin kendi kendine disiplin sanatını öğrenmiş olman.Disiplin motivasyon gibi geçici değil uzun dönem motive kaynağıdır.Kendi kendine disiplin sanatını geliştirdiğinde o motivasyon videolarına ihtiyacın bile olmayacak arada açıp keyiflenmek için izleyeceksin sadece.

Çok konuştum de mi hadi listeye geçelim :

Motivasyon Videoları – Yap Motivasyon videosu

Motivasyon Videoları – Başla Motivasyon videosu

Motivasyon Videoları – Değişim Motivasyon videosu

Yukarıda görmüş olduğunuz motivasyon videoları sizlerin anlık motivasyon ihtiyacını sağlayacaktır.Fakat dediğim gibi kendi kendinizi disiplin etmezseniz hiç bir motivasyon videosu sizde kalıcı tesir bırakmayacaktır.

Seviye 3 -Pre intermediate -7 İngilizce Hikaye Kitap Önerisi(Pdf+ses)

2

İngilizce öğrenirken en önemli unsurlardan bir tanesinin kitap okuma olduğunu,doğal yaklaşım metodu ile İngilizce dilini kolay bir şekilde öğrenmek için yapay ortamda dinleme ve okuma yapmamız gerektirdiğini doğal yaklaşım yazımızda anlattık.

Bu yazıyı okuyorsan ve dil öğrenmeye yeni başladıysan öncelikle seviye 1-2 olan kitap serisii bitirmeni tavsiye ederim sonrada buraya gelebilirsin

Orta seviye, Pre intermediate İngilizce Hikaye Kitapları ile İngilizce Geliştir

1) İngilizce Hikaye Kitapları- Dante’s Peak

2) İngilizce Hikaye Kitapları- Mysteries of the Unexplained

3) İngilizce Hikaye Kitapları- The Romans

4) İngilizce Hikaye Kitapları- The Count of Monte Cristo

5) İngilizce Hikaye Kitapları- The Incredible Journey

6) İngilizce Hikaye Kitapları- Hampton House

7) İngilizce Hikaye Kitapları- A Christmas Carol

İngilizce Seviye 3 Kitaplar Öncesi Bakman Gerekenler

Önceden de üzerinde durduğumuz üzere kitapları okumadan doğal yaklaşım üzerine yazdığımız yazıları mutlaka okumalısın.Hatta youtube kanalımızda ki 6 dakikada İngilizce öğren videosunu da izleyebilirsin .

Sonra ise Seviye 1 İngilizce Kitapları okumalısın. Eğer nereden bulabileceğini bilmiyorsan alttaki bölümden Seviye 1 ve Seviye 2 İngilizce Hikaye Kitaplarını bulabilirsin.

Uyarı:Linklere tıkladıktan sonra 5 saniye bekleyip devam et butonuna tıklayarak kitaplara ulaşabilirsiniz.Linklerde hata olduğunu gördüğünüzde bize bildirin.Teşekkürler.

İngilizce Öğrenmek İçin 3 Doping Youtube Kanalı

0

İngilizce Öğrenmek İçin Doping Youtube Kanalı ne demek ?

Günümüzde en çok karşımıza çıkan problemlerden biri: Yabancı Dil. Elinizin altında internet gibi bir açık deniz varken kurslara neden ihtiyaç duyasınız ki? Ancak deniz bu denli uçsuz bucaksız olunca, etrafınıza bakıp kulaç atacak yön bulamamak çok olası. Bu yazımda size atabileceğiniz en faydalı 3 kulacı tanıtacağım: İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları

   Google arama motorunda “İngilizce Geliştirmek İçin Youtube kanalları, İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları” şeklinde ufak bir arama yapacak olsanız dahi önünüze onlarca, yüzlerce Youtube kanalı ismi çıkacaktır. Yüzlerce seçenek arasından size en faydalı olanı bulmanız zor olsa gerek. İşinizi kolaylaştırıyoruz; maksimum verim alabileceğiniz İngilizce öğrenmek için Youtube kanalları sayısını üçe indiriyoruz. Tavsiye edeceğim, İngilizce öğrenmenize yardımcı olacak, İngilizcenizi geliştirmeye yarayacak Youtube kanallarına ben İngilizcenizi geliştirmeye yarayacak 3 doping Youtube kanalı diyorum

Youtube’dan İngilizce Öğrenmek

İngilizce öğrenmek için Youtube nimetinden faydalanmak istiyorsanız bu yazıda size tavsiye edeceğim 3 doping tam size göre 🙂 Peki “Youtube videolarından İngilizce nasıl öğrenilir ?” sorusuna derinleme bir cevap arıyorsanız buradan ulaşabileceğiniz yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. İngilizce Öğrenmek İçin Youtube videolarından nasıl faydalanabileceğinizi o yazımızda teorik olarak uzun olarak açıkladık. Burada ise “Youtube’dan İngilizce öğrenme işini nasıl pratiğe dökebiliriz”i ele alacağız. Hadi Başlayalım 🙂

Doğal Yaklaşım Metodu Nedir ?

   “Dil bilgisinde iyiyim ama konuşamıyorum” diyorsanız problem sizde değil üzülmeyin; problem, bir yabancı dili nasıl öğrenebileceğinizin size öğretilmemiş olması. Yabancı dil ediniminin en kalıcı yolu Dr.Krashen ve Tracy Terrell tarafından ortaya konulan Doğal Yaklaşım Metodudur. Bu yöntem; dil öğreniminin, küçük bir çocuğun anadilini öğrendiği gibi olması gerektiği esasına dayanır. Bir yabancı dilin kalıcı olarak nasıl öğrenilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorsanız buradan doğal yaklaşım metoduyla ilgili yazımıza göz atmalısınız. Doğal yaklaşım metoduyla ilgili kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra hemen “İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları” konumuza geri dönüyoruz.

İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları

   Buradan ulaşabileceğiniz yazımızı okuduysanız İngilizce öğreniminde dinleme çalışmalarının önemini biliyorsunuz demektir. İngilizce öğrenmek için Youtube kanallarını kullanarak binlerce km öteden ücretsiz olarak evinize özel eğitmen getirebilirsiniz 🙂 Dili öğrenebilmeniz için eğitmenin yanınızda oturuyor olması gerekmiyor, onu duymanız yeterli.

Başlangıç Seviyesindeyseniz Bu Kanal Tam Size Göre

İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları | Youtube İngilizce Öğrenme Videoları
İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları | Youtube İngilizce Öğrenme Videoları

   Tavsiye edeceğim İngilizce öğrenmek için Youtube kanallarından ilki bu linkten ulaşabileceğiniz Learn English with EnglishClass101.com isimli Youtube kanalı. Aynı zamanda düşük bir meblağ ile üye olabileceğiniz www.EnglishClass101.com isimli bir internet sitesine sahip olan bu Youtube kanalının, Youtube içerikleri tabi ki ücretsiz. Sayıca çok fazla ve İngilizce seviyesi olarak her seviyeden insana hitap edecek zengin içeriklere sahip bu kanalın en büyük avantajı, hazırladıkları içeriklerin görsellikle zenginleştirilmiş olması. İçeriklerin İngilizce öğrenme videoları şeklinde hazırlanmış olması henüz başlangıç seviyesindeyseniz hızlı ilerlemek için büyük bir avantaj. İngilizce öğrenmek için Youtube kanalları arasında profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan bu Youtube kanalının içeriklerini düzenli olarak takip ettiğinizde gelişme hızınıza siz bile şaşıracaksınız.

Grameriniz İyi Fakat Duyduğunuzu Anlayamıyor Musunuz ?

İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları | Youtube İngilizce Öğrenme Videoları
İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanalları | Youtube İngilizce Öğrenme Videoları

   “Gramerim iyi fakat pratiğim zayıf” diyorsanız tavsiye edeceğim İngilizce öğrenmek için Youtube kanallarından ikincisi buradan ulaşabileceğiniz “Speak English With Vanessa” Youtube kanalı. Enerjik konuşmasıyla içeriklerini sıkılmadan izleyebileceğiniz, İngilizcenizi geliştirmeye yarayacak bu Youtube kanalından daha etkin faydalanabilmeniz için A2 ve üstü seviyede İngilizce biliyor olmanız yeterli. İngilizce seviyenizi bilmiyorsanız buradan ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz. İngilizce öğrenmek ve İngilizcenizi geliştirmek için, Youtube kanalları arasından en faydalı bulduğum kanal olmasının sebebi İngilizcenin gündelik kullanımı hakkında çok fazla bilgi vermesi. Yani Vanessa Hocamız binlerce km öteden sadece evinize gelmiyor, yaşadığı çevreyi,sokağı,caddeleri,yaşamı da evinize getiriyor 🙂

“Alt yazı Olmadan Dinlediğimi Anlamıyorum” diyenlerden misiniz ?

      Tavsiye edeceğim İngilizce öğrenmek için Youtube kanallarından üçüncüsü ise buradan ulaşabileceğiniz “Go Natural English” Youtube kanalı. İngilizce eğitmenimiz Gabby, içimizi ısıtacak samimi ve akıcı konuşmasıyla dinleme çalışmalarımızı eğlenceli hale getiriyor. “Alt yazı olmadan dinlediğimi anlamıyorum” diyorsanız Gabby Hocamızın akıcı ama sade üslubunu alt yazısız takip etmenizi tavsiye ediyorum.

Seçeneklerle Vakit Kaybetmeyin, Hedeflerinize Yürüyün

“Q&A with Mark” isimli bir soru-cevap etkinliğinde Mark Zuckerberg neden hep aynı tişörtü giydiği sorusuna verdiği cevabının videosunu buraya tıklayarak Youtube üzerinden izleyebilirsiniz,böylece aynı zamanda 1 dakikalık da olsa bir dinleme çalışması yapmış olursunuz 🙂 Cevabı kısaca özetleyecek olursam; Zuckerberg cevabında, “Her gün ne giyeceğim” düşüncesine zaman ve enerji harcamadan asıl işine odaklanmaya çalıştığını söylüyor ve o gün ne giyeceğini, kahvaltıda ne yiyeceğini seçmek gibi küçük kararların bile aslında insanı bir şekilde yorduğunu belirtiyor. Bunu kafasından sallamıyor tabi ki 🙂 Bilimsel bir teoriye dayandırıyor.

Eski ABD Başkanı Obama aynı konu hakkında “Gördüğünüz gibi, takım elbiselerim sadece gri ve mavi. Karar vermem gereken şeylerin sayısını azaltmaya çalışıyorum. Ne yiyeceğim veya ne giyeceğim hususunda düşünüp kararlar almak istemiyorum. Çünkü bunlar hariç çok daha önemli kararlar almak zorundayım.” diyor. “İngilizce öğrenmek için Youtube kanalları başlığıyla bu anlattığının ne alakası var” dediğinizi duyar gibiyim, hemen bağlıyorum lütfen hatta kalınız 🙂

Ufak kararlar da olsa sabahtan akşama kadar bir çok karar veriyoruz ve farkında olmasak da verdiğimiz kararlar, daha sonra vereceğimiz kararları etkiliyor. Karar verme yoğunluğunu azaltmamız, önemli konularda vereceğimiz kararları daha etkin kılmak için çok önemli. İngilizce öğrenmek için Youtube gerçekten bulunmaz bir deniz. Youtube etkin şekilde kullanılarak başka hiçbir şeye gerek kalmadan İngilizce öğrenilebilir, yeter ki izleyeceğiniz yolu iyi belirleyin. Seçeneklerin arasında karar vermek için vakit harcamaktansa vaktinizi hedeflere ulaşmak için harcayın ve başarın

Motivasyon Müzikleri: İçindeki Süper Kahraman

1

Hayranı olduğun süper kahramanları düşün. Kritik zamanlarda sahneye çıktıkları an gümbür gümbür bir müzikle nasıl da havalı gözüküyor değil mi? Sende doğru motivasyon müzikleri sayesinde enerjini arttırabilirsin. Kendi hayatının süper kahramanı olarak senin de sahneye çıkma vaktin gelmedi mi?

Sanal veya gerçek her süper kahramanın bir motivasyon müziğine ihtiyacı olduğu gibi biz mazlumların da günlük hayatta bizim motivasyonumuzu arttıracak, motivasyon müziklerine ihtiyacımız var. Çünkü günlük hayatta hoşuna giden bir ritim duyduğunda bile gözle görülür oranda enerjin artıyor, mutlu hissediyorsun. Spor yaparken veya ders aralarında müzik dinlemek kendini yaptığın işe daha iyi odaklamana yardımcı olur. “…The eye of the tiger, it’s the thrill of the fight..”, bu müziği duyman bile seni sıradaki zorlukla savaşmaya hazır hale getiriyor. Artık kendi motivasyon müziklerini keşfedip bir Luke Cage(Marvel karakteri) olup Harlemi, dostlarınızı veya dünyayı kurtarabilirsin!

Müzik artık hayatının bir parçası. Ona hayatının her yerinde ulaşabiliyorsun. Hatta artık istemesen bile sokakta yürürken kulağına çarpıyor. Ulaşılması bu kadar kolayken neden bir kişisel gelişimci olarak kulaklığını takıp gün içinde enerjik ve mutlu hissettiren motivasyon müzikleri dinlemeyensin ki.

Müzik bizi düşündüğümüzden daha çok ferahlatıyor tıpkı yakın bir arkadaşla sohbet ediyormuşuz gibi ya da çok eğlendiğimiz bir hobiyi yapıyormuş gibi. Müzik yaratıcılığımızı, motivasyonumuzu ve çoğu konuya bakış açımızı değiştiren dil öğrenmek gibi sihirli bir enstrüman.

BİLİMLENELİM:

 Günlük uğraşların bazen çok stresli olabilir. Ancak müzik dinlemek bu streste senin imdadına yetişecek. Yapılan pek çok araştırmaya göre müzik dinlenmenin sayılamayacak kadar çok yararı var. Stres ve kaygını ciddi oranda azaltırken, hafızanı güçlendirip, yaratıcılığını arttırır vs.

Doğru motivasyon müzikleri seni hayatının pek çok bölümünde yapıcı değişiklikler yapmaya iter. Çünkü müzik zihnin her yönde gelişmesini sağlayarak yaratıcılığının da artmasına yardımcı olur. Bu yüzden motivasyon müziklerini bul ve stresinin azalmasına, yaratıcılığının artmasına, daha mutlu hissetmene izin ver.

“Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Bazen hayatında hedeflediğin şeylere ulaşmak için uzun planlar yaparsın. Ancak bu uğurda çabalarken zamanla motivasyonun azalır. Hatta bazen bu hedeften geri dönmek istersin. Böyle zamanlarda küçük güç kazandırıcı aktiviteler sana iyi hissettirir. Ve tekrar hedeflerine koşma motivasyonu kazandırır. Mesela hedeflerini bir kağıda yazabilirsin, uğraş verdiğin hedefteki maddeleri ayıklayıp senin için önemsiz olanları atabilirsin veya hedefine yenilerini ekleyebilirsin.

Ben bunların hepsinin senin motivasyonunu arttıracağına ve koruyacağına inanıyorum. Ancak zihnimiz bazen günlük motivasyon için ufak farklılıklar ister. Özellikle her an kolaylıkla erişilebilir, çok fazla zaman ve çok fazla masraf istemeyen farklılıklar.

Sana iyi hissettiren motivasyon müzikleri şu pes etmeye yaklaştığın zor günlerde aradığın farklılık olabilir. Bir anda çalan “Final Count Down” müziği kadar pes etmeni engelleyecek ve seni güçlü hissettirecek çok az şey biliyorum şu hayatta.

Hadi kendimize bir çalma listesi oluşturalım.

Senin Motivasyon Müzikleri Çalma Listen:

Şimdi sana kişisel bir çalma listesi hazırlama zamanı. Böylece her zaman ve her yerde rahatlıkla motivasyonunu yükseltebileceksin. Öncelikle listeye sadece 5 müzik ekleyerek başla 5 az gibi gelebilir ancak sıkıldıkça listeyi tamamen güncelle böylece 20-25 tane şarkıyı sürekli dinlemek yerine sürekli yeni şarkılar dinleyeceksin. Bu müziklerde aradığımız özellikler çok önemli:

  • Müzik sana enerjik ve mutlu hissettirmeli.
  • Sana hayattaki amaçlarını hatırlatmalı
  • Bu amaçlara güçlü bir şekilde ilerlemene yardımcı olmalı.
  • Ve senin kendinin daha değerli hissetmeni sağlamalı.

Yani bu listeden anlayacağı gibi motivasyon müzikleri seni geliştirmeli. Bu listeyi yapmaya telefondaki günlük enerjini düşüren arabesk veya gereksiz duygusal müzikleri silerek başlayabilirsin. Yanlış anlaşılmasın sanata saygımız sonsuz ancak senin enerjini sömüren ve mutluluğunu azaltan şey sanat değildir hocam. Üzgünüm.

Bu işlemleri anladığımıza göre sırada çalma listemize isim vermek ve kendimiz için bir takma ad bulamak var. Bu listenin temiz olması çok önemli yani daha önce dinlediğin bir şarkı olmasın, sıfırdan başlıyoruz. Ve ardından dinlerken gerçekten iyi hissettiğin 5 adet motivasyon müziğini bu listeye ekliyorsun. Ve bu 5 müziği sürekli güncelliyorsun unutma her yeni müzik yeni bir bakış açısıdır.

ÖRNEK BİR MÜZİK LİSTESİ :

Listedeki müziklere takılmayın lütfen sürekli söylediğim gibi kendi sevdiğiniz müzikleri kullanın.

Çalma Listesi İsmi : Süper Kahraman

Takma İsmin : ECK

Müziklerin (5 Tane)*:

  • Miyagi – Captain
  • John Lenon – İmagine
  • AC/DC - Back In Black
  • X Ambassadors, Jamie N Commons – Jungle
  • Rag'n'Bone Man – Human

Unutma müzik evrenseldir. Anlayıp anlamamanın zerre önemi yok önemli olan senin hayatın, sen dinlerken gerçekten enerjik ve mutlu hissediyorsan çalma listende neyin olduğunu hiçbir önemi yok.

Müzik dünyayı değiştirebilir çünkü müzik insanları değiştirir.”

Bono

Oynat Tuşuna Bas

Evet beklenen an geldi. Listemiz tamam, şimdi yapmamız gereken tek şey oynat tuşuna basmak ve favori motivasyon müziklerini dinlemek. Artık günlük problemlere karşı senin motivasyonunu düşüren değil, yanında sana destek sağlayıcı bir müzik listen var.

Bu şekilde bir listeyle gününü daha verimli yapabilirsin.

Hadi Oynat Butonuna Bas.

SINAV KÖTÜ GEÇTİĞİNDE YAPILMASI GEREKEN 8 HAREKET

0

Her sene milyonlarca öğrenci birçok sınava girip çıkıyor. Bazen bunlar hayatınızı şekillendirecek düzeyde önemli sınavlar. Bu sınavlar kimi zaman genele göre çok zor oluyor kimi zaman kolay oluyor. Sınavdan çıktıktan sonra sohbetten kaçınırsınız veya eleştirilerden uzak kalmak için geçiştirir siniz. Bir sınavınız iyi geçmediğinde ne yapmalısınız ,sınav kötü geçtiğinde kendinizi yıpratmamak için neler yapmalısınız ?

1 : Sınav kötü geçtiğinde panik yapma

Basit geliyor olabilir ama sınavdan çıktıktan sonra panik yapmamak çok önemli bir kuraldır. Rahatlayın ve sakin bir köşe bulun. Bunun hayatınızda sadece bir sınav olduğunu ve tekrarının da olduğunu bilmelisiniz.Unutmayın ki bu kötü geçen sınav dünyanın sonu değil.

Sınav kötü geçtiğinde ne yapmalıyım?

2 : Hemen kötümser düşünme

Genelde her öğrenci sınavda her zamankinden kötü yapma eğilimindedir. Bu yüzden hemen geride kaldığınız kanısına varmayın.Belki de cidden zor bir sınavdı ve hoş bir sürprizle karşılaşacaksınız.Yine de bazen cidden kötü geçmiş olabilir.Öyleyse aşağıdaki ipuçlarına bakmaya devam edin.

3 : Diğer seçeneklerinizi düşünün

Hayatınızı çizecek tek iey bu sınav değildir. Farklı yollar ya da metodlar düşünün. Eğer cidden bu sınavı kazanmaksa çizginiz yeniden denemek hakkınız.Fakat mutlu olabileceğiniz farklı yolları deneme fikri çok faydalı olacaktır.Bu size güven verir ve rahatlamanızı sağlayabilir.

4 : Etrafındakiler ile konuş

Sınavın kötü geçtiğinde etrafındaki insanlarla konuşmak seni yumuşatır. Onların düşünceleri sana yardımcı olabilir.

5 : Sınavın kötü geçmesini sakın başarısızlık olarak algılama

Her zaman herkesin sınavı iyi geçmez.Tek bir sınavının kötü geçmesini başarısızlıkla bağdaştırma.Bu durumun özgüvenini düşürmesine izin verme ve neler başarabileceğini aklından çıkarma.

https://www.youtube.com/watch?v=RpeceUunFII

Gri Koç’tan faydalı olabilecek bir video.

6 : Sınav kötü geçtiyse ”Ders çıkar”

Eğer elinde iyi geçmeyen bir sınav varsa bunun sebeplerini sor kendine.Böyle bi durumda sana en çok faydası olacak şey ders çıkarmaktır.Bu sadece kötü geçen bir sınav için değil bir çok durum için geçerlidir.Kendini üzmek,stres etmek,kendini paralamak sana hiçbir fayda sağlamayacaktır. Hatalarını bulmaya çalış ve yapmaman gerekenleri ve yapman gerekenleri iyi öğren.bir sonrakinde baiarmaman için hiçbir sebep kalmayacaktır.

Think another alternatives

7 : Hayatına devam etmene engel olmasına izin verme

Hiçbir çaba sonucu daha erken öğrenmene ya da sonucu değiştirmene fayda sağlamayacak. Bu yüzden yaşamaya devam et. Hayatından tat almaktan vazgeçme.Endişelenmeyi  ya da kendini yıpratmayı istemeyeceğini ikimizde biliyoruz.Yoluna devam etmek en mantıklı bakış açısıdır.

8 : Farklı çalışma yöntemleri dene

Çalışma yöntemlerin sınava uygun olmayabilir.Belki de nasıl çalışacağın hakkında biraz daha bilgi sahibi olman gerekiyordur.Öncelikle bunları öğrenmek sana faydalı olabilir.Daha önce Çalışma yöntemleri hakkında yazdığım yazıma göz atmalısın.

Sınavının kötü geçmesinin sebebi çalışma yöntemlerinse buraya göz atmalısın.

Kalıcı Motivayon İçin 5 Alışkanlık

0

Bazılarımız günlük hayatta motivasyonunu her zaman zirvede yaşasa da bazılarımız için bu durum o kadar da kolay olmuyor. Aslında bu hayatın sıradan bir gerçeği . Hayatın güzelliği ve zenginliği bizim değişik yönlerimizi uzlaştırmaya ve desteklemeye yaramıyorsa ne işe yarar ki. Bu yazımda da buradan yola çıkarak kendi kendinizi alışkanlık ile nasıl yüksek motivasyonda tutacağında bahsedeceğim.

İşte motivasyonunu zirveye çıkaracak 5 alışkanlık:

1.İlk Alışkanlık: Yalnızca Yataktan Çıkmayı Başar

 Bu kulağa önemsiz gibi gelebilir ancak enerjin üzerinde mükemmel etki yaratacak bir alışkanlık. Hemen şimdi uyan ,yatağını toplaman, ufak egzersizler yapman veya kahvaltı hazırlaman senin gün içinde enerjini zirvede tutacak önemli bir alışkanlık.

Sabah uyandığında küçük görevler başarmak zihnine başarı hissini verecek ve sen farkında olmasanda bu his gün boyu zihninde sana motivasyon sağlayacak. Bu yüzden uyandığında yaptığın önemsiz gibi görünen alışkanlıklar çok önemli. Küçük görevleri yerine getiremezken büyük görevleri yapmayı nasıl bekleyebilirsin ki.

Binlerce kilometrelik seyahatler doğru yöne atılmış bir adımla başlar.

2.Küçük Görevleri İlgi Alanına Bağlamayı Alışkanlık Haline Getir

İlk adımda, Belki bazı şeyleri hallediyor olabilirsin ancak bu hallettiğin şeyler senin ilgi alanınla veya inancınla uyuşmuyorsa muhtemelen bu işi yaparken daha isteksiz olacaksın bu da motivasyonunu ciddi anlamda düşürür. Yaptığın şey her neyse onu senin için önemli olan bir çerçeve içinde yap. Bunun maddi veya manevi olarak uygulayabilirsin. Yaptığın işe bu şekilde anlam yüklersen senin için daha iyi bir hal alır ve iş bitene kadar enerjini yüksek tutabilirsin.

Rutin işler yapanlar yaptıkları işte motivasyonunu yüksek tutmakta zorlanıyor olabilirler. Ancak işine bahsettiğim gibi maddi veya manevi anlam yüklemeyi alışkanlık haline getirmen onu daha eğlenceli yapar. Mesela üniversite sınavına hazırlanan biri : “ Eğer ilerde saygın bir meslek yapmak istiyorsam çok çalışmalıyım.” Diyebilir. Veya İngilizce öğrenen biri: “İngilizceyi öğrenip ülkemdeki çocuklara öğretmeliyim böylece ülkeme katkıda bulunabilirim.” Diyebilir. Bu şekilde amacımıza giderken ona anlam yükleyerek kendimizi bu alışkanlık ile daha motive hale getirebiliriz.

“İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını dolduracak ve bununla gerçekten tatmin olabilmek için gerçekten harika olduğuna inandığınız işi yapmalısınız. Ve harika bir iş yapmanın tek yolu sevdiğiniz şeyi yapmaktan geçer. Eğer henüz onu bulamadıysanız, aramaya devam edin. Hemen razı olmayın. Kalple ilgili tüm konularda olduğu gibi, onu bulduğunuzda bunu anlarsınız.”

Steve Jobs

3.Yapacaklarını Kağıda Dökmeyi Alışkanlık Haline Getir

Eğer yapmayı planladığın şeyleri büyüklü-küçüklü kağıda dökme alışkanlığı kazanırsan bu sana daha fazla enerji sağlayacaktır. Bunun nedeni beynine otomatik olarak yapman gereken belli bir ödev var sinyali yollamış olacaksın. Böylece beynin yapacağın işe kendini tam olarak verebilecek. Bu ilk görevi yazdığın an aktif olacak bu alışkanlık sana daha fazla enerji ve motivasyon sağlayacak. Ve kartopu etkisiyle büyüyerek diğer görevlere yayılacak böylece liste boyunca enerjik hissedeceksin. Mesela spor salonuna giderken yapacağın antrenmanın belliyse daha motivasyonlu gidersin. Veya Üniversite sınavına hazırlanan herkese verilen ilk tavsiye kendilerine bir plan hazırlayıp bu plan çerçevesinde çalışmalarını sürdürmeyi alışkanlık haline getirmeleridir. Bunun nedeni beynine motivasyon sinyalleri yollayıp yaptığın çalışmalardan daha fazla verim almalarıdır. Bu nedenle planlarını bir liste halinde kağıda dökmeyi alışkanlık haline getirme senin yararına olacaktır.

4.Kendine Sevecen Davranma alışkanlığı

Genel olarak, hayatta diğer insanlara karşı sevecen davranma eğilimimiz var. Bu sevecenliğin psikolojisini gözlemlediğinde şunu göreceksin: “İnsanlara sevecen davrandığında onların moralleri yerin dibinde dahi olsa motivasyon sağladığını göreceksin. Ancak çevrende mantığa aykırı olarak morali bozuk insanlara motivasyon konuşması yapıldığını da göreceksin bu çok büyük bir strateji hatasıdır çünkü motivasyon konuşması onu suçlu psikolojisine sokmaktan başka bir halta yaramayacaktır.” Biz burada mükemmeliyeti aramıyoruz. Sadece yapmak için doğduğumuz şeyi yapıyoruz. Sevecen davranıyoruz.

Herhangi bir görevini bitirememen dünyanın sonu değil. Kendini şikayet etmek veya suçlamak yerine bu görevi yarın bitirip bitiremeyeceğine karar ver. Kendinle iyi bir arkadaşınmış gibi konuşmak alışkanlık haline gelsin. Ve kendine ikinci bir şans tanı. Sakın kendini küçümseme. Unutma ki sen kendine ikinci bir şans vermekte istekli olmazsan hiçbir şey seni motive etmez.

 “Elinden geldiğince sevecen davran. Bu her zaman elinden gelebilir.”

Dalai Lama

5. Sorumluluk Alma alışkanlığı

Sorumluluk almanın perspektifini nasıl genişlettiğini ilk defa gördüğünde muhtemelen hayret içine düşmüşsündür yada düşeceksin. Bazen küçük gruplarla çalışma şansı buluyorum ve buradan kazandığım tecrübelerden biri ise insanlar onların yaptığı görevden sorumlu olduğunu bildiğinde o işi daha çok sahipleniyor. Bunun bir uygulaması:

“ Silikon Vadisi dünyaya teknolojinin yayıldığı merkezdir. Apple, Google veya Microsoft gibi birçok şirketin aynı sokakta bulunduğu bir yer diyerek nasıl bir merkez olduğunu kafanızda somutlaştıralım. İşte bu merkezde yeni kurulan şirketler (Start-Up), çalışanlarının motivasyonunu arttırmak için onlara belli bir çalışma yılını dolduracağına dair sözleşme imzalatarak şirketlerinden ufak hisseler veriyorlar. Ve bu hisseye sahip insanlar artık bir sorumluluk altında hissediyor. Çünkü eğer çalışıp daha fazla emek verirse şirket değerlenecek ve onu hisseye katılan payı belki 100 belki 200 katına çıkabilir. İşte bu Silikon Vadisindeki en büyük motivasyon kaynaklarından biridir, çalışanlarının sırtına hissedar olama sorumluluğu yükleyerek onların işe olan motivasyonlarını arttırıyorlar. ”

Bu konuyu çok daha fazla örnekle açabiliriz. Ama bu örneğin kafanızda olayı iyi somutladığını düşünüyorum. Şartların uygun olmasını bekleme. Sorumluluk al ve motivasyonunun nasıl arttığını gör.

İnsanlar olarak sınırsız psişik(ruhsal) güçlerimiz var. Bunlardan  yararlanmalıyız. Tıpkı sağlığımız için yapay besinler yerine, organik besinler aldığımız gibi motivasyonumuz için de dışardan birilerinin bizi motive etmesini beklemek yerine içimizde doğal bir motivasyon kaynağı sağlamalıyız.

Motivasyonunuzu koruyun..