Günlük hayatta birçoğumuz hayat motivasyonumuzun yeterince yüksek olmadığından yakınıyoruz. Ancak hayatı daha eğlenceli, çekilebilir hale getirmek ve daha fazla motivasyon sağlamak bizim ellerimizde. Nasıl mı?

Geçenlerde Kadıköyde eski bir dostumla karşılaştım ve bir mekana geçip kahve içerken hayatlarımızın nereden nereye geldiğinden bahis açıldı.

Dostum bana son zamanlarda yaşadığı güçlükleri ve bunların nasıl motivasyonunu mahvettiğini anlattı. Muhabbet biraz ilerleyince aynı rutinleri sürekli yaşadığından ancak bunun önüne geçemediğini yakındı. Ben de bunun üzerine günlük rutinlerin içinde sıkışıp kalanlara bir çıkış yolu olarak motivasyon verici nitelikte bir yazı yazmaya karar verdim.

Öncelikle kabul etmemiz gereken hayatın bu saydıklarımızdan ibaret olmamalı :

  • Uyan
  • Kahvaltı yap
  • İşe veya okula git
  • Yemek ye
  • Eve gel
  • Ailene günün nasıl geçtiğini sor
  • Televizyonda veya bilgisayarda vakit geçir
  • Hafta sonunu bekle
  • Uyu
  • Ve bunları tekrar et.

Eğer hayatın bu listeden ibaret ise kendinizi problemler içinde ve sıkıcı hissetmen çok doğal bu günlük rutinin bir problemli olmasından kaynaklanmıyor ama hayatta bundan çok daha fazlası var. Ve geçen her saniye bunlardan mahrum kalıyoruz.

Her günün aynıyken ve neden kaybolduğunu bilmiyorsan sıkılman çok doğal.

Kaybolmakla neyi kast ediyorum?

Bu olay üzerine sen de hayatını gözden geçir ve buna katılıyorsan yorumlarda bunu belirt.Neyse devam edelim dostum problemlerini bana anlatınca kendi hayatı üzerine tekrar kederlendi. Yaşadığın bu hayatı daha eğlenceli kılmak senin elindeyken günlük rutine kendini kaptırmak, kaybolmak değil de nedir?

Bana sorarsan kaybolmak dediğim şey olumsuz duyguların merkezi, tüm dünyanın karşımda olduğu ve hiçbir şey beceremiyormuş gibi hissettiğim motivasyon bakımında kötü bir düzlemden başka bir şey değil. Ancak başlığımızdan da anlaşıldığı gibi değişim senin elinde.

Hayatın Değişebilir Eğer Sen İstersen

Hayatın yönü değişmez bir doğru değil bu değişebilir.

Günlük rutine takılı kalmamanın yolu telefonun bırakıp yarın farklı olarak ne yapacağını düşünmekten geçer.

Bu rutinden çıkmanın yolu her gün aynı şeyleri yapmamaktan geçer. Hayatına küçük farklılıklar ekle ve bu farklılıkları sürekli değiştir.

Hayatın rutinden ve sıkıcı şeylerden ibaret olmamalı. İnstagram veya Twitter gününün çoğunu işgal etmemeli mesela meşhur sözü buraya bırakmak uygun oluyor. ‘’ Alışkanlıklar güzeldir hayatının %99.9’unu işgal etmediği sürece.’’ Alışkanlıklardan başka hiçbir şeye sahip olmamak gününün çeşitliliğinin içine ediyor. Yani papaza her gün aynı pilavı yediriyorlar maalesef.

Gün içinde aynı şeyleri düşünmeyi bırak.Rutinin dışında sana motivasyon sağlayacak başka bir şeye odaklan mesela spora başla veya ingilizce öğren. Yapılabilecek binlerce farklı seçenek var bunları yapmanın tek yolu yalnızca onları görmek.

Bir Anlamı Olmalı

Küçük yada büyük olması önemli değil, hayatınızda bir anlam olmalı bu size uyandığınızda günlük rutinin dışına çıkıp yeni şeyler keşfetmen için bir sebep verecek.

Problemler çeken dostumun hayatında bir anlam olmadığını fark ettim. Ona kendi hayatımda uyguladığım ufak değişikliklerle günümü nasıl daha eğlenceli hale getirdiğimden bahsettim. Mesela meşhur ”Çorbada Tuzun Olsun” ekibiyle sokaklarda yaşayan insanlara yiyecek yardımı taşıdığımdan bahsettim.

Bana bunu neden yaptığımı sordu.

Ona ‘’Bu beni rutin kafa yapımın dışına çıkarıyor. Farklı düşünüyorsun ve farklı hissediyorsun. Beynin alışmış olduğu rutinleri bırakıyorsun. Bu sana hayatında bir anlamın olduğunu hatırlatıyor ve hayat motivasyonumu yükseltiyor.’’ Dedim.

Diğer İnsanların Mükemmel Hayat Yaşadığını Düşünerek Motivasyon Düşürürüz.

Özellikle sosyal medyada bize yansıyan gönderilerden dolayı herkes mutluluğun dibine vuruyor ancak sen sıkıntıdan patlıyorsun hissedebilirsin. Ancak bunun perde arkasında pozunu verdikten sonra günlük rutine devam eden düşük motivasyonlu sıradan bir İnstagram kullanıcısı var bunu unutma.

Kimse tüm hayallerinin gerçekleştiği ışıklı bir yolda tam motivasyonla yürümüyor. Bu tamamen gerçek dışı herkesin hayatında reddedilmeler,hayal kırıklıkları var ve bunlar herkesi etkiliyor.

Ne yaparsan yap bazı günler hayatını berbat hissediyorsun, dışarı adım atasın gelmiyor ve tüm kariyerini bir çöp olarak görüyorsun bu düşünceleri değiştirmenin tek yolu değişimi seçmen.

Ben bu durumlarda dümdüz ilerlemeyi seçiyorum. Dümdüzden kastım herhangi bir problem karşıma çıksa dahi iyimser yaklaşmaya çalışıyorum üstelik hiçbir şey hissetmesem dahi. Çünkü kötümser davranmak bana somut hiçbir fayda sağlamayacaktır.İyimser olmak ise harekete devam etme motivasyonunu bana sağlayacaktır.

Problemli hayatından kurtulmak için bağlı olduğun rutinleri değiştirmekten başka gizemli bir yolun yok aslında çözüm bu kadar basit.

Bu seçimi yapmalısın. Bu bir değişim.

Değişimi senin hayatın istiyor. Bunu senin için başkası yapamaz.

Değişimin peşinden git…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here