İngilizce kelime nasıl öğrenilir. İngilizce kelime nasıl akılda kalır.İngilizce öğrenmek istiyorum fakat kelime ezberleyemiyorum diyorsanız.

İngilizce kelime ezberleme nasıl yapılmalıdır.İngilizce öğrenirken kullandığım kendi yöntemimle birlikte hepsi bu yazıda.

Fakat yazıya geçmeden önce sizlere zamanında kendiminde kullandığım teknik olan Da vinci metodu şu videoda anlatmak istiyorum.Videoyu izleyin sonra yazıya devam edebilirsiniz.

İngilizce Kelime Ezberleme Nasıl Yapılmalıdır?

Bu zamana kadar İngilizce  ülkemizde aynı matematik öğretilir gibi öğretilmeye çalışıldı.Normal bir lise öğrencisi 4.sınıftan 12.sınıfa kadar İngilizce görüyor ülkemizde fakat İngilizceye dair bildiği çat pat birkaç İngilizce kelime ,cümle var maalesef.

Eğitim sisteminde bir şeylerin yanlış olduğu yukarıda ki durumdan çok açık  bir şekilde belli oluyor.

7-8 yıl önce ben ilkokuldayken İngilizce sınavı oluyordu.Kelimeleri sınavdan bir gün önce ezberleyip geçici hafızaya atıyorduk sınavdan sonra kelimeler uçup gidiyordu. Şimdi diyeceksiniz öğrenseydin,ezberleyemedin. Maalesef sınav buna yönelikti ve bizde bunu yapmak zorundaydık

‘ezberle sınava gir unut.’

Ondan dolayı sınavdan önce yüzlerce kelime ezberlememe rağmen 1o kelimeyi bile sınavdan sonra hatırlamıyordum.

Fakat bir şeylerin yanlış gittiğini belli bir zaman sonra anladığımda daha geç olmadığını fark ettim.Hemen bir İngilizce Kelime defteri tuttum yine Türkçe İngilizce karşılıklarını yazıp sürekli tekrar ede ede ezberlemeye çalıştım.

Her gece yatmadan not defterine bakıyor öyle uyuyordum.Bu birazda olsa işe yaradı.Sınavlarda yüksek not almaya başladım.Fakat anlamıyordum hala İngilizceyi.O kadar kelime ezberledim ama işe yaramadığını fark ettim.

Bir kelime söylendiğinde hemen Türkçe sini söyleyebiliyordum fakat o kelimeyi cümle  içerisinde kullanamıyordum.Çünkü cümleyi anlayamıyordum.

Doğal yaklaşım metodunu uygulamaya başladıktan sonra artık o kelimeleri kullanabiliyor.Cümleyi çok rahat anlayabiliyordum.Ve Türkçe İngilizce sözlük kullanmamaya başladım.Bilmediğimi İngilizce kelime anlamını İngilizce-İngilizce sözlükten çıkarmaya çalışıyordum.Ve etkisini uzun zaman sonra gördüm.Şimdi doğal yaklaşım metodunu İngilizce kelime öğreniminde nasıl kullanıldığına bakalım.

Kolay Bir Şekilde Unutmadan  İngilizce Kelime Öğrenin

Doğal yaklaşım metodunu sizlere diğer yazılarımızda anlattık. Doğal yaklaşım metodunu anladıktan sonra bu yazıyı okumanız size fayda sağlayacaktır. Buradan yazılarımıza bakabilirsiniz.

İngilizce de bir kelimenin yüzlerce anlamı olabilir.Bir kelimenin yanına bir preposition getirerek yüzlerce anlama gelen farklı kelimeler oluşturabilirsiniz.İngilizce çok fazla kelime haznesine sahip bir dildir.

Bu yüzden İngilizce kelimeleri sözlükten bakarken yapmamız gereken birkaç şey var. Bunlar;

 • İlk önce cümleden bilmediğiniz kelimenin anlamını çıkarmaya çalışın.

#Bu kelimenin akılda kalıcılığını artırırken aynı zamanda sözlüğe sürekli bakarak zaman kaybetmenize engel oluyor.

 • Anlamını çıkaramadığınız sözcüğü önce İngilizce-İngilizce sözlükten bakın.

#İngilizce-İngilizce sözlük o kelimeyi kafanızda canlandırtıyor. Akılda kalıcılığını aşırı düzeyde artırıyor.Zihni İngilizceden Türkçeye çevir ondan İngilizceye çevir gibi zorlamıyor.İngilizce düşünmenize sebep oluyor.

 • İngilizce-İngilizce sözlükten anlamıyorsanız.En son Türkçe-İngilizce sözlüğe bakın.Fakat tüm anlamlarını inceleyin.Çünkü bir cümlede İngilizce kelime nin 5. anlamı bile kullanılmış olabilir.

İngilizce Kelime Öğrenme Basamağı

İngilizce kelime nasıl öğrenilir dediğimizde benim basamak diye tabir  ettiğim bir yöntem var.Basamak burada yavaş yavaş üstüne koyarak anlamı taşıyor.

Basamak Yöntemi

Bu yöntemi madde madde anlatacağım sizde bunu kullanarak İngilizce kelime , ibare,cümlelerinizi kolayca akılda kalıcı şekilde öğrenebilirsiniz.

 1. Kitap okuyoruz.Bu kitapta ilk önce anlam bütünlüğüne bakmamız gerek.Anlamı paragraftan çıkarıyorsak sözlüğe genelde bakarak zaman kaybetmeyin.
 2. Anlamını çıkaramadık ve sürekli tekrar eden bir kelime olsun.
 3. İlk başta bir kelime defteri tutuyoruz küçük el tipi olabilir.
 4. Bu kelimeyi İngilizce-İngilizce sözlükten bakıp anlamını kendi cümlelerimizle deftere kaydediyoruz.
 5. Yanına o kelimenin geçtiği cümleyi yazıyoruz.
 6. Eğer İngilizce-İngilizce sözlükten anlamadıysak İngilize-Türkçe sözlüğe bakıyoruz.
 7. Yine İngilizce kelimelerle bu kelimenin anlamını ifade etmeye çalışıyoruz.
 8. Onu da yapamıyorsak.Türkçe anlamını yanına yazıyoruz.
 9. İngilizce kelime geçen cümleyi yanına yazıyoruz.
 10. Sonra foto-grafik hafıza öğrenmede en hızlı ve etkili sonucu aldırır bize.Bu yüzden anlamları,İngilizce kelimeyi ayrı ayrı renklerde yazabiliriz.
 11. Ve ya kelimenin anlamının yanına ufacık bir resim çizerek o kelimeyle resmi bütünleştirebiliriz.

Bu yöntem benim kendimin yabancı kelime öğrenirken yaptığım bir teknikti.İngilizce kelimeleri görselleştirerek çok kolay öğrenebiliyordum.Ama asla şu kelime Türkçesi bu diye öğrenmeye çalışmayın.Öyle olunca o kelimeyi cümle içinde kurmamız çok zorlaşıyor.Dil öğrenmeyi yeniden matematik gibi öğrenme şeklini aldırıyoruz.

Kısaca kelime öğrenirken ne yapmalıyız

 • Önce kelime
 • Sonra İngilizce anlamı olmasa Türkçe anlamı
 • Hepsi farklı renkte olabilir.
 • Yanına ufak bir resim
 • O kelimenin geçtiği cümle

Şeklinde İngilizce kelime defterine geçiriyoruz .

ÖRNEĞİN

Abandon(V)

Meaning;  to leave a place, thing, or person, usually for ever: (Ayrılmak)

SentenceBy the time the rebel troops arrived, the village had already been abandoned

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here