Doğal yaklaşım(natural approach) yöntemi nedir? Doğal yaklaşım yöntemi nasıl kullanılır?Yabancı dil öğrenmek istiyoruz fakat ezberlerden,yüzlerce saat çalışmadan sıkıldınız mı?O kadar çalışıyorsunuz yabancı dili öğrenemiyor musunuz? Doğal yaklaşım metodu ile dili unutmadan öğrenin.

Doğal yaklaşım yöntemi nedir?

Dr.Krashen ve Tracy Terrell tarafından ortaya atılan dil öğrenme teorilerinden birisidir

 

Teori genel hatlarıyla dili herkes aynı yoldan öğrenir mantığına bağlıdır. Çocukların ana dilini öğrenmesiyle bu teori için en büyük örneği teşkil eder.

 

Eğer biz yeni bir dil öğrenmenin sırlarını arıyorsak ,ilk yapmamız gereken şey çocukların ilk dillini nasıl öğrendiğini gözlemlemek olacaktır.

Herkes dili aynı yolla öğrenir.Çünkü dünyada 7.3 milyar  insan kendi dilini akıcı bir şekilde konuşabiliyor.Yani bu yöntemi denemiş başarılı olmuş insanlar çok fazla.

 

Doğal yaklaşım metodu  ile yabancı dil nasıl öğrenilir?

Doğal yaklaşım teorisindeki doğal kelimesi ,dil öğrenmede doğal olmayan yolların  olduğunu bizlere gösterir.

 

Doğal olmayan yöntemleri:

Krashen ‘’Bunlar dile yönelik yapısal yaklaşımdır.Dil bilgisi tuğladır,dinle-tekrar ette matkaptır.’’ Şeklinde tanımlamıştır.

 

 

Kimse sizi bir dili müthiş kullanacaksın ya da hatasız telafuzun olmalı diye zorlamamalı.Dil öğrenirken en büyük sıkıntı  şu kelimeleri ezberle,şu grameri öğren diye kafanızın bunatılması.Bu yöntem sizi dil öğretmeyi bırak dilden soğutuyor.

Doğal yaklaşım ise sizlere bunları söylemiyor. O dile maruz kal diyor.

Sürekli bir dile maruz kalırsan,farklı durumlarda o dilin nasıl kullanıldığını ne anlama geldiğini  akılda kalıcı bir şekilde öğrenirsin.

 

Örneğin;

Çocuk annesini ve babasını izleyerek o durumlara uygun kelimeyi ailesi ne söylediyse  onu söylemeye çalışır.Yemek gelirken mama der annesi çocuk da o şeye mama demesi gerektiğini düşünür.O  sesi çıkarır.

 

Doğal yaklaşım metodu evreleri

1)Sessiz evre

Doğal yaklaşım metodunun önceliği anlamadır.Derki anlıyorsan fiile özneye yükleme takılmana gerek yok.İlk evrede anlamak önemlidir.Doğal yaklaşım metodunun ilk evresi sessiz evre olarak adlandırılır.Yani bu evrede sanki hiçbir şey olmuyor,öğrenemiyorsunuz gibi görünür.Çocuklarda bu seviyeyi daha konuşamadığı zamanlar yaşarlar.Siz hiç bir şey olmuyor öğrenemiyorum yanılgısına düşebilirsiniz.Ağzınızdan çıt çıkmaz.Konuşmaya çalışırsınız eee der durursunuz sessiz evrede.

 

Aslında işin gerçek yüzü öyle değil.Sessiz evrede bir çok şey olur.

  • Anlam çıkarırsınız.
  • Durumun ipuçlarını yakalamaya çalışırsınız.
  • Ne söylemek istendiğini tahmin etmeye çalışırsınız.
  • Hata yaparak tahminlerinizi sivriltir-siniz.

2)Edinim evresi

 

Bebekler ilk kelimesini,İlk ibaresini,ilk cümlesini mırıldanmaya çalışırken odak yine anlamaya gelir.Ama buradaki temel sorun ‘’ İnsanlar tarafından anlaşılıyor musun?’’ (Mükemmel gramer olmasına gerek yok.Anlıyorlarsa tamamdır.)

Mükemmel gramerle uğraşma biraz geç olarak edinim evresinde gelir.Doğal yaklaşım metodunda ilk evrelerde gramatik olarak büsbütün hatalı iletişimler meydana gelir.

Çocuk ‘’anne içmek’’ dediğinde annesi ona neden  gramatik olarak düzgün konuşmuyorsun diye kızmaz.Ona o tatlı gelir ve gider çocuğa su getirir.Ama bu çocuk yavaş yavaş ana dilinde mükemmelleşmeye başlar.Bir gram dil bilgisi(gramer) dersi amadan yavaş yavaş o ne istediğini direk anlaşılır bir şekilde söyleme başlar .

Bu ilerleme o dile maruz kalma devam ettikçe sürer.

Mükemmel gramercilik hemen sıkışır.Hatta  çocuk İngilizce dil bilgisi öğretmenini beklerken alttan telefonla gramer yoksunu bir şekilde  arkadaşıyla konuşur.

Ders başladığında,Çocuk  özel kuralları görmek için tahtayı izler.Anlatılan her şey mantıksaldır ve iletişim nüanslarıdır. Sahnenin arkasında ise tahta da saatlerce öğretilmek istenen şeyler çocuğun önceden bildiğini şeylerdir.Çocuk özel gramer derslerini almadan ;fiili,özneyi,yüklemi sıralaması derste öğretilmeden önce her şeyi biliyordur.

 

Doğal yaklaşım özeti

 

Doğal yaklaşım temel olarak yukarıdaki iki evre ile anlatılır.Önce o dile maruz kal (Dinle,oku),sonra o dili kullanmaya başla(konuşma,yazma) o dili kullandıkça mükemmelleş ve bunların hepsi olurken öğrenmiyor muşun gibi hisset.

 

Doğal yaklaşımın ilk evresi olan sessi evre için dinleme okuma yapmamız şart.İngilizce için ücretsiz dinleme ve izleme sitelerini şu yazılarımızda paylaştık. Oradan bakabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here