Çocuklar  ve yetişkinler için ücretsiz şekilde İngilizce öğrenmek ve geliştirmek için İngilizce dinleme yöntemi ve İngilizce hangi sitelerden dinlenilebilir?

Gelin hep beraber inceleyelim.

Günlük 1 saat  İngilizce Dinleme Yaparak İngilizcenizi Geliştirin

İngilizce dinleme 4 tane temel İngilizce becerilerinden bir tanesidir.Benim için en kolay,zahmetsiz olan yoldur.Tek zahmeti kulaklığı çıkarırken kulaklığı düzleştirmektir.

Bundan önceki yazımızda evde İngilizce öğrenmenin nasıl olacağı hakkında bilgi vermiştik.Okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz.

Yan odaya gittiğimizde sanal olarak İngiltere’ye gidiyorduk.İşte burada da kulaklığımızı takmamız bizi İngiltere’ye götürecek.

Yolda , Arabada ,Yatarken  İngilizce Dinleme Yaparak İngilizce Öğrenelim

Yanlış duymadınız kulaklığınızı takacaksınız ve dinleyeceksiniz.

Dinleme bizim beynimizdeki dil edinim cihazını girdilerle aktive edecek.Bu şekilde çocuğun dile maruz kalması gibi bizde İngilizce’yi öğreneceğiz.

Peki nereden ne dinleyeceğiz ?

Yüzlerce İngilizce dinleme siteleri podcastler var. Sizin ilgi alanınız neyse,seviyeniz neyse ona göre bir konu seçin baştan dinlemeye başlayın yavaş yavaş ama sürekli dinleyerek İngilizcenizi geliştirin.

Sizlere benimde önceden kullandığım İngilizce öğrenmede yararını gördüğüm siteleri paylaşacağım.

İngilizce Öğrenmek için 10 Ücretsiz İngilizce Dinleme Siteleri

1)English Listening 

 • Seviyelere göre İngilizce dinleme materyali bulunmakta. Dinleyip,transcript ten dinlediğinizi okuyabilirsiniz.Böylelikle kelimelerin hem telaffuzunu öğreneceksiniz hem de seviyenizi ilerletecek siniz.

2)English Central

 • Bu site de her seviyeye uygun İngilizce dinleme materyali sunuyor.İzleyip öğrendikten sonra kelime boşlukları veriyor. Oradan siz doldurmaya çalışıyorsunuz .Telaffuzunuz baya gelişiyor.Süreklilik kazanırsanız seviyenizin artmama imkanı yok.

3)Play Phrase

 • İngilizce ibareleri öğrenmek için çok iyi bir site.Hani şu make ‘in yanına bir şey geliyorda farklı bir anlam oluyor ya işte o ibareleri örnek videolarla gösteren İngilizce dinleme materyali olarak çok kaliteli içerik sunan ve her türlü seviyeye hitap eden güzel bir site.

4)Lingorank

 • 400’den fazla seçilmiş konuşmaların bulunduğu bir site.Kulaklığı takın ve İngilizce dinlemenizi yapın bu kadar.

5)TEDtalks

 • Binlerce içeriğe sahip bir platform.Uzaydan teknolojiye biyolojiye her türlü alana hitap eden konuşmacıların konuşma yaptıkları bir site.Konuşmalar seviye olarak orta ile üst karışımı olduğu için bir konuşmayı transcripti ile izlemenizi tavsiye ederim.İngilizce dinleme adına mükemmel bir site. İngilizcenizi geliştirirken ufkunuz-uda geliştirir.

6)Lit2Go

 • Hikaye dinlemeyi sevenler için güzel bir site yüzlerce sesli kitap var açıp dinliyorsun hem kitap okumuş olursunuz hemde İngilizce dinleme yapmış olursunuz.

7)PodcastinEnglish

 • İngilizce dinleme adına belkide en çok kullanılmış sitedir.Yüzlerce içerikte konuşmalar bulunuyor.Seviyeye göre seçim yapın sonra dinleyin bu kadar basit.

8)VoaNews

 • Haberleri,gündemi dinleyebileceğiniz bir site. Özelikle de ülkemizdeki gerçekçi haberlerden(!) sıkılanlar için haber dinlemek aynı zamanda İngilizcenizi geliştirmek için çok iyi bir platform. Güncel haberleri transcript ile izliyorsunuz ayrıca zor kelimeler için her transcriptin altında sözlük bölümü var.
 • İngilizce öğrenenler için spiker tane tane anlatıyor.Çok kolay anlaşılıyor.

9)LyricsTraining

 • Müzik dinlemeyi sevenler için güzel bir Şarkıları sözleri ile paylaşıyorlar.Baya zevkli oluyor dinlemesi.Benim en sevdiğim yöntemlerden birisidir.Yabancı şarkılar biraz anlamları farklı olabiliyor fakat öğrenme öğrenmedir.

10)VoScreen

 • En güzelini en sona sakladım.Benim favori sitem diyebilirim.İngilizce öğrenmeyi bir oyun haline getiren bu site film kesitlerini cümle cümle önünüze sunuyor.Siz alt yazı olsun olmasın seçtikten sonra ne dediğini çevirerek cevaplamaya çalışıyorsunuz.Hem çok eğlenceli hemde yüzlerce kelime,ibare,deyim öğrenebilirsiniz.Belirli puan kazanarak global veya yerel  sıralamadaki yerinizi görebilirsiniz. Kesinlikle üye olunması gerekilen bir site.

 

!!!10 tane İngilizce dinleme öneri sitesi sizler için yeter hatta artar  bile.Bunlardan hoşunuza gidenleri ilginizin olduğu alanları dinleyerek İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

 

##Unutulmaması gerekenlerden birisi> tekrar ve süreklilik< haftalık hedefler koyun kendinize onu tamamlayana kadar çalışın ,  İngilizce dinleyin.Süreklilik, dile maruz kalma öğrenmenin en önemli basamağıdır. Süreklilikten sonra öğrenmememiz için hiçbir neden yok .

İNGİLİZCE YABANCI DİZİ ÖNERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ.

EVDE İNGİLİZCE ÖĞRENME YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Hepinize iyi dinlemeler…

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here