Çoğumuzun belkide en muzdarip olduğu konulardan biri:İngilizce için dil kurslarına yüzlerce lira harcamamıza rağmen sonuç eskisinden çok da farklı olmaması.

Kısaca dil kurslarını anlatmak gerekirse Kadıköy  sokaklarında öğrencilere ek iş imkanı sunan İngilizce öğrenmek ister misiniz diye millete dil döktüren,İngilizce öğretmenlerinin öğretmeye dair bir şey bilmemesi ve sadece yabancı olması İngilizce öğretilebilirlik kriterlerinde yeter  olması .Daha say say bitmeyecek yüzlerce  zararı olan yerler.

Faydası yok  mu? Tabi var.Haklarını yemeyelim.Ama daha uygun bir yol varken bu yolu seçmek bana mantıksız geliyor.Nedir o yol diyecekseniz evet söylüyorum….

Evde ingilizce öğrenme

                – O kadar para veriyoruz öğrenemiyoruz da evde nasıl olacak o iş ??

Bir çocuk dili nasıl öğrenir ve ya yurt dışına gittiğimizde bir yıl içerisinde nasıl yabancı dili konuşabiliyor oluruz?

 

 

 

Kullanma ile.

Beynimize girdiler girdikçe kendi kendimize öğreniyor oluyoruz.Bir çocuk duyuyor,sonra konuşuyor.Farklı ülkede biz ilk duyuyor sonra konuşuyoruz.

İngilizceyi evimizde peki nasıl öğreneceğiz??

 

YAPAY ORTAM ile

İngilizce öğreniyorum farz edelim. İngiltere’ye gidersem öğrenecem fakat gidemiyorum.Öğrencilik işte mali sebepler falan filan.. O zaman para yoksa İngilizce de yok .. 

Koskoca bir  hayırrrrrr.

Onun yerine yan oda bizim İngilteremiz olacak. Gülüyorsunuz biliyorum.

-Ulan şu yan odaya bak her gün ben şimdi İngiltere’ye gidip geliyormusum falan diyorsunuz.

EVET yüzlerce kez gittiğiniz yer olan  yan oda artık yapay İngiltere.

 

YAN ODAYI YAPAY İNGİLTERE HALİNE NASIL GETİRECEĞİZ?

Tabi yan odamızda çok insan olmadığı için konuşma ortamımız olmayacak.Fakat yan odada bir bilgisayar ya da tablet var. Milyonlarca insana ulaşan küçük dünyalar.

Alacağız elimize bilgisayarı takacağız kulaklığımızı. İsterseniz hoparlörde olur kulaklığa gerek yok.

Sonra gireceğiz İngiltere’ye. Google maps de gezinmekten bahsetmiyorum sakın yanlış anlamayın.Sonra o kadar sokakları gezdim de  hiç öğrenemedim, yapay ortam yalanmış falan demeyin.

Peki bu yapay ortam nasıl olacak?

Kulaklığımızı takacağız ve yüzlerce İngilizce video,İngilizce podcast,İngilizce dizi ,İngilizce film izleyeceğiz. (5 İngilizce gelişimiz için dizi önerisi için tıklayınız.)

 

Bir ya da iki saatliğine  İngilitere’ye gittik geldik.O dile bir saat maruz kalmak farkettirmese de bize baya bir şey kattı.

Uçuşlarımız nasıl olmalı??

               !! Evde sıkıldığımızda hemen kısa uçuşlarla İngiltere’ye gidip gelmeyi yapmalıyız.

                !!Bir yere giderken kafamızda kulaklıkla İngiltere’ye de uğramalıyız.

….

              !!İngiltere’ye olan biletlerimiz sürekli olması önem teşkil ediyor. Bir gün gidip on gün gitmesek gittiğimiz günlerde boşa gitmeye mahkum olur.

Günde yarım saat bile olsun İngilizce maruz kalmamız lazım öğrenmek  için belli bir süre sonra zaten aaa ben bu konuşulanları anlıyorum demeye , sizde hafif hafif konuşmaya başlıyorsunuz 

HADİ İYİ GEZMELER… 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here