YKS tercihi nasıl yapılır? Üniversite tercihi nasıl yapılır? Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hepsini bu yazımda bulabilirsiniz.

Uzun bir üniversite hazırlık sürecinden sonra YKS de açıklandıktan sonra her öğrenci tercih telaşına düşmeye başlar. Kimileri üst sıralarda, nereye gideceğine karar vermiş olur ama çok büyük bir kısım nasıl tercih yapacağına henüz karar vermemiştir. Peki YKS tercihi yapmanın şartları nedir? YKS tercihi nasıl yapılır ve nelere dikkat etmelisiniz? Bunları en iyi şekilde açıklamaya çalışacağım.

YKS sınav sonucuna göre TYT puanı 150’nin altında olan adayların tercih yapma hakkı yoktur.TYT puanı 150’nin üzerinde olup  AYT (SAY,SÖZ,EA,DİL) puanı 180’in altında olanlar sadece TYT puanı ile tercih yapılan bölümleri tercih edebilmektedir..AYT puanı  180 üzerinde olan öğrenciler tüm bölümleri tercih listesine yazabilirler. Tabi ki tercih yapma işi basite alınmamalıdır. Okul birincileri ve TÜBİTAK  projesine katılmış ve derece yapmış öğrenciler ayrıcalıklarını tercih kılavuzundan ayrıntılı şekilde okumalıdır.Ayrıca daha önce herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırmış öğrencilerin OBP puanları yarıya düşecektir.Tercih yaparken bunları göz önünde bulundurmaları gerekir.

YKS TERCİH KILAVUZU

ÖSYM’nin özellikte belirttiği tercih listesi oluşturma ve tercihi onaylayıp gönderme işlemi sadece internet üzerinden yapılacaktır. Size ait aday işlemleri şifrenizle aşağıda belirttiğim siteden her öğrenci kendi başvurusunu yapacaktır.

ÖSYM

Tercih robotunda başvurmak istediğiniz tüm üniversiteler ve bölümlerin kontenjanları yer alıyor. Buradan tercih etmek istediğini bölümleri bulabileceksiniz. Toplam 24 tercih hakkınız bulunuyor ama doğru bir tercih listesi nasıl oluşur büyük bir çoğunluk bu konuda çok şey bilmiyor. Bu yüzden bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

ÜNİVERSİTE TERCİHİ NASIL YAPILIR?

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

YKS Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki seçeceğiniz bu bölüm sizin hayatınız boyunca yapacağınız mesleğinizi belirleyecek. Bu yüzden tercih yaparken yeteneklerinizi, isteklerinizi ve ilgi alanlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Seçmek istediğiniz mesleğin çalışma şartlarını, iş imkânlarını iyice araştırmalısınız. Meslekler hakkında İnternet üzerinden veya fırsat bulabilirseniz o mesleği yapan kişilerle sohbet ederek bilgi edinmelisiniz. En önemlisi isteğinizi iyi bilip sonradan pişman olacağınız bir bölümü tercih etmemelisiniz.

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

YKS TERCİHİ LİSTESİ NASIL OLUŞTURULUR?

Öncelikle tercih etmek istediğiniz bölümleri kendi önceliğinize göre aklınızda sıraya koyun. Örnek olarak puanıma göre öncelikli olarak Eczacılık eğer olmazsa Odyoloji bölümünü istiyorum. Tercih listeme ilk olarak sıralamamın çok üzerinde olan kontenjanlardan yazmaya başlıyorum. Çünkü sıralamalar çok değişken olabildiği için boş kalan bir kontenjana yerleşebilme ihtimalim çok yüksek. Daha sonra isteğim alanın gerekli eczacılık bölümlerini yazdıktan sonra sıralamamın çok üstünde de olsa odyoloji bölümlerini yazmaya başlıyorum ve 24 tercih hakkımı dolduruyorum. Önemli olan nokta eğer bir bölüme kesin olarak yerleşmek istiyorsanız yaptığını son tercihlerin bir önceki senelerdeki sıralamaları sizinkinden daha düşük olmalıdır.

Tercih listesini doldururken dikkat etmeniz gereken çok nemli bir nokta da seçtiğiniz bölümlerin şartlarını ve gerekliliklerini kontrol etmektir. İngilizce zorunluluğu olan bir bölüm tercih ederseniz zorunlu hazırlık sınıfı okuma şartını yerine getirmeniz istenecektir. Herhangi bir  ağır sağlık sorununuz varsa ve sağlık raporu isteyen bir bölümü tercih ederseniz sağlık raporu götürmeniz istenmesi halinde mağdur olabilirsiniz. Bu yüzden tüm bu yazdıklarımı göz önünde bulundurarak tercih yapmanız gerekmektedir.

YKS TERCİH REHBERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here