Her sene milyonlarca öğrenci birçok sınava girip çıkıyor. Bazen bunlar hayatınızı şekillendirecek düzeyde önemli sınavlar. Bu sınavlar kimi zaman genele göre çok zor oluyor kimi zaman kolay oluyor. Sınavdan çıktıktan sonra sohbetten kaçınırsınız veya eleştirilerden uzak kalmak için geçiştirir siniz. Bir sınavınız iyi geçmediğinde ne yapmalısınız ,sınav kötü geçtiğinde kendinizi yıpratmamak için neler yapmalısınız ?

1 : Sınav kötü geçtiğinde panik yapma

Basit geliyor olabilir ama sınavdan çıktıktan sonra panik yapmamak çok önemli bir kuraldır. Rahatlayın ve sakin bir köşe bulun. Bunun hayatınızda sadece bir sınav olduğunu ve tekrarının da olduğunu bilmelisiniz.Unutmayın ki bu kötü geçen sınav dünyanın sonu değil.

Sınav kötü geçtiğinde ne yapmalıyım?

2 : Hemen kötümser düşünme

Genelde her öğrenci sınavda her zamankinden kötü yapma eğilimindedir. Bu yüzden hemen geride kaldığınız kanısına varmayın.Belki de cidden zor bir sınavdı ve hoş bir sürprizle karşılaşacaksınız.Yine de bazen cidden kötü geçmiş olabilir.Öyleyse aşağıdaki ipuçlarına bakmaya devam edin.

3 : Diğer seçeneklerinizi düşünün

Hayatınızı çizecek tek iey bu sınav değildir. Farklı yollar ya da metodlar düşünün. Eğer cidden bu sınavı kazanmaksa çizginiz yeniden denemek hakkınız.Fakat mutlu olabileceğiniz farklı yolları deneme fikri çok faydalı olacaktır.Bu size güven verir ve rahatlamanızı sağlayabilir.

4 : Etrafındakiler ile konuş

Sınavın kötü geçtiğinde etrafındaki insanlarla konuşmak seni yumuşatır. Onların düşünceleri sana yardımcı olabilir.

5 : Sınavın kötü geçmesini sakın başarısızlık olarak algılama

Her zaman herkesin sınavı iyi geçmez.Tek bir sınavının kötü geçmesini başarısızlıkla bağdaştırma.Bu durumun özgüvenini düşürmesine izin verme ve neler başarabileceğini aklından çıkarma.

https://www.youtube.com/watch?v=RpeceUunFII

Gri Koç’tan faydalı olabilecek bir video.

6 : Sınav kötü geçtiyse ”Ders çıkar”

Eğer elinde iyi geçmeyen bir sınav varsa bunun sebeplerini sor kendine.Böyle bi durumda sana en çok faydası olacak şey ders çıkarmaktır.Bu sadece kötü geçen bir sınav için değil bir çok durum için geçerlidir.Kendini üzmek,stres etmek,kendini paralamak sana hiçbir fayda sağlamayacaktır. Hatalarını bulmaya çalış ve yapmaman gerekenleri ve yapman gerekenleri iyi öğren.bir sonrakinde baiarmaman için hiçbir sebep kalmayacaktır.

Think another alternatives

7 : Hayatına devam etmene engel olmasına izin verme

Hiçbir çaba sonucu daha erken öğrenmene ya da sonucu değiştirmene fayda sağlamayacak. Bu yüzden yaşamaya devam et. Hayatından tat almaktan vazgeçme.Endişelenmeyi  ya da kendini yıpratmayı istemeyeceğini ikimizde biliyoruz.Yoluna devam etmek en mantıklı bakış açısıdır.

8 : Farklı çalışma yöntemleri dene

Çalışma yöntemlerin sınava uygun olmayabilir.Belki de nasıl çalışacağın hakkında biraz daha bilgi sahibi olman gerekiyordur.Öncelikle bunları öğrenmek sana faydalı olabilir.Daha önce Çalışma yöntemleri hakkında yazdığım yazıma göz atmalısın.

Sınavının kötü geçmesinin sebebi çalışma yöntemlerinse buraya göz atmalısın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here