Hayranı olduğun süper kahramanları düşün. Kritik zamanlarda sahneye çıktıkları an gümbür gümbür bir müzikle nasıl da havalı gözüküyor değil mi? Sende doğru motivasyon müzikleri sayesinde enerjini arttırabilirsin. Kendi hayatının süper kahramanı olarak senin de sahneye çıkma vaktin gelmedi mi?

Sanal veya gerçek her süper kahramanın bir motivasyon müziğine ihtiyacı olduğu gibi biz mazlumların da günlük hayatta bizim motivasyonumuzu arttıracak, motivasyon müziklerine ihtiyacımız var. Çünkü günlük hayatta hoşuna giden bir ritim duyduğunda bile gözle görülür oranda enerjin artıyor, mutlu hissediyorsun. Spor yaparken veya ders aralarında müzik dinlemek kendini yaptığın işe daha iyi odaklamana yardımcı olur. “…The eye of the tiger, it’s the thrill of the fight..”, bu müziği duyman bile seni sıradaki zorlukla savaşmaya hazır hale getiriyor. Artık kendi motivasyon müziklerini keşfedip bir Luke Cage(Marvel karakteri) olup Harlemi, dostlarınızı veya dünyayı kurtarabilirsin!

Müzik artık hayatının bir parçası. Ona hayatının her yerinde ulaşabiliyorsun. Hatta artık istemesen bile sokakta yürürken kulağına çarpıyor. Ulaşılması bu kadar kolayken neden bir kişisel gelişimci olarak kulaklığını takıp gün içinde enerjik ve mutlu hissettiren motivasyon müzikleri dinlemeyensin ki.

Müzik bizi düşündüğümüzden daha çok ferahlatıyor tıpkı yakın bir arkadaşla sohbet ediyormuşuz gibi ya da çok eğlendiğimiz bir hobiyi yapıyormuş gibi. Müzik yaratıcılığımızı, motivasyonumuzu ve çoğu konuya bakış açımızı değiştiren dil öğrenmek gibi sihirli bir enstrüman.

BİLİMLENELİM:

 Günlük uğraşların bazen çok stresli olabilir. Ancak müzik dinlemek bu streste senin imdadına yetişecek. Yapılan pek çok araştırmaya göre müzik dinlenmenin sayılamayacak kadar çok yararı var. Stres ve kaygını ciddi oranda azaltırken, hafızanı güçlendirip, yaratıcılığını arttırır vs.

Doğru motivasyon müzikleri seni hayatının pek çok bölümünde yapıcı değişiklikler yapmaya iter. Çünkü müzik zihnin her yönde gelişmesini sağlayarak yaratıcılığının da artmasına yardımcı olur. Bu yüzden motivasyon müziklerini bul ve stresinin azalmasına, yaratıcılığının artmasına, daha mutlu hissetmene izin ver.

“Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Bazen hayatında hedeflediğin şeylere ulaşmak için uzun planlar yaparsın. Ancak bu uğurda çabalarken zamanla motivasyonun azalır. Hatta bazen bu hedeften geri dönmek istersin. Böyle zamanlarda küçük güç kazandırıcı aktiviteler sana iyi hissettirir. Ve tekrar hedeflerine koşma motivasyonu kazandırır. Mesela hedeflerini bir kağıda yazabilirsin, uğraş verdiğin hedefteki maddeleri ayıklayıp senin için önemsiz olanları atabilirsin veya hedefine yenilerini ekleyebilirsin.

Ben bunların hepsinin senin motivasyonunu arttıracağına ve koruyacağına inanıyorum. Ancak zihnimiz bazen günlük motivasyon için ufak farklılıklar ister. Özellikle her an kolaylıkla erişilebilir, çok fazla zaman ve çok fazla masraf istemeyen farklılıklar.

Sana iyi hissettiren motivasyon müzikleri şu pes etmeye yaklaştığın zor günlerde aradığın farklılık olabilir. Bir anda çalan “Final Count Down” müziği kadar pes etmeni engelleyecek ve seni güçlü hissettirecek çok az şey biliyorum şu hayatta.

Hadi kendimize bir çalma listesi oluşturalım.

Senin Motivasyon Müzikleri Çalma Listen:

Şimdi sana kişisel bir çalma listesi hazırlama zamanı. Böylece her zaman ve her yerde rahatlıkla motivasyonunu yükseltebileceksin. Öncelikle listeye sadece 5 müzik ekleyerek başla 5 az gibi gelebilir ancak sıkıldıkça listeyi tamamen güncelle böylece 20-25 tane şarkıyı sürekli dinlemek yerine sürekli yeni şarkılar dinleyeceksin. Bu müziklerde aradığımız özellikler çok önemli:

  • Müzik sana enerjik ve mutlu hissettirmeli.
  • Sana hayattaki amaçlarını hatırlatmalı
  • Bu amaçlara güçlü bir şekilde ilerlemene yardımcı olmalı.
  • Ve senin kendinin daha değerli hissetmeni sağlamalı.

Yani bu listeden anlayacağı gibi motivasyon müzikleri seni geliştirmeli. Bu listeyi yapmaya telefondaki günlük enerjini düşüren arabesk veya gereksiz duygusal müzikleri silerek başlayabilirsin. Yanlış anlaşılmasın sanata saygımız sonsuz ancak senin enerjini sömüren ve mutluluğunu azaltan şey sanat değildir hocam. Üzgünüm.

Bu işlemleri anladığımıza göre sırada çalma listemize isim vermek ve kendimiz için bir takma ad bulamak var. Bu listenin temiz olması çok önemli yani daha önce dinlediğin bir şarkı olmasın, sıfırdan başlıyoruz. Ve ardından dinlerken gerçekten iyi hissettiğin 5 adet motivasyon müziğini bu listeye ekliyorsun. Ve bu 5 müziği sürekli güncelliyorsun unutma her yeni müzik yeni bir bakış açısıdır.

ÖRNEK BİR MÜZİK LİSTESİ :

Listedeki müziklere takılmayın lütfen sürekli söylediğim gibi kendi sevdiğiniz müzikleri kullanın.

Çalma Listesi İsmi : Süper Kahraman

Takma İsmin : ECK

Müziklerin (5 Tane)*:

  • Miyagi – Captain
  • John Lenon – İmagine
  • AC/DC - Back In Black
  • X Ambassadors, Jamie N Commons – Jungle
  • Rag'n'Bone Man – Human

Unutma müzik evrenseldir. Anlayıp anlamamanın zerre önemi yok önemli olan senin hayatın, sen dinlerken gerçekten enerjik ve mutlu hissediyorsan çalma listende neyin olduğunu hiçbir önemi yok.

Müzik dünyayı değiştirebilir çünkü müzik insanları değiştirir.”

Bono

Oynat Tuşuna Bas

Evet beklenen an geldi. Listemiz tamam, şimdi yapmamız gereken tek şey oynat tuşuna basmak ve favori motivasyon müziklerini dinlemek. Artık günlük problemlere karşı senin motivasyonunu düşüren değil, yanında sana destek sağlayıcı bir müzik listen var.

Bu şekilde bir listeyle gününü daha verimli yapabilirsin.

Hadi Oynat Butonuna Bas.

1 YORUM

  1. Yazım hataları ve noktalama eksiklikleri bazen gözümüzden kaçabiliyor. Fark ettiğimizde düzeltmeye çalışıyoruz. İlginiz ve dikkatiniz için teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here