Üniversiteye girmek isteyen her öğrencinin baş belası olan YKS ye nasıl çalışılır? Üniversite sınavı hazırlık süreci nasıl geçirilmelidir? Daha önce YGS ve LYS adı altında şimdi ise TYT ve AYT olarak yapılan YKS de istediğimiz bölüm nasıl kazanılır? Diyorsan en doğru yerdesin.

YKS NASIL ÇALIŞILIR?

YKS, üniversite hedefi olan her öğrencinin en önemli basamağıdır.Düzenli ve planlı çalıştığınız sürece hayal bile edemeyeceğiniz başarıları sağlamak sandığınız kadar zor değil.Anlatacaklarımı iyi okuyup YKS hazırlık sürecinde uygularsanız eğer bir bakmışsınız çok iyi bir üniversitede istediğiniz bölümü okuyorsunuz.

Üniversite sınavına hazırlanırken ders çalışmanın en önemli şey olduğunu hepimiz biliriz ama ders çalışırken pskolojinizi nasıl düzenlersiniz?Motivasyonunuzu nasıl korursunuz?Bunlar en az ders çalışmak kadar önemlidir.YKS hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gereken çok önemli ana unsurlar vardır.Gelin bunların hepsine açıkca değinelim.

1)YKS ÇALIŞIRKEN PSKOLOJİK DURUM

Sınav hazırlık sürecinde pskolojik durum göz ardı edilmeyecek derecede önemlidir.Motivasyonunuzu yüksek tutmak bu süreçte altın anahtarınızdır.Peki motivasyonumuzu nasıl yüksek tutarız? İlk olarak yapmanız gereken hedefinize iyi odaklanmak.Çalışırken hedefiniz için çalıştığınızı ve başka hiçbir şeyin bu süreçte sizin için önemli olmadığını aklınızdan çıkarmamaktır.Kendiniz için çalışıyorsunuz ve başarabilecek tek kişi sizsiniz.Tabi ki bu süreçte sadece ders çalışmayacaksınız.Kendize zaman kaybettirmeyecek küçük hobiler bulup zihninizi rahatlatmalısınız.Örnek olarak dinlenme vakitlerinde ilginizi çeken kısa videolar izleyebilirsiniz.YKS öğrencisi için en önemli nokta budur.

Hayatımı sadece ben değiştirebilirim,bunu kimse benim için yapamaz.

(CAROL BURNETT)

2)YKS ‘YE PLANLI ÇALIŞMA,DÜZENLİ ÇALIŞMA

YKS hazırlık sürecinde tartışılmaz derecede önemli olan konulardan biri de planlı çalışmaktır.Üniversiteye hazırlık yaparken plan yapmak demek sadece günlük veya haftalık plan yapmak değildir.Aylık,belki 3 aylık belki 6 aylık planlar oluşturmakta önemlidir.Önünüzde çok uzun bir süreç olacak ve bu sürede ne zaman ne yapacağınızı bilmelisiniz.Örnek olarak,matematik dersi biyoloji gibi ezber gerektiren bir ders olmadığı için daha çok ezber gerektiren dersi sayısal bir derse göre sınava daha yakın zamanlarda çalışmak daha doğru olacaktır.En basit şekilde bu bile bir plandır.Düzenli çalışmak ise dersleri bir düzen içinde,karmaşıklık oluşturmadan çalışmaktır.Mesela üslü sayılar konusu ne kadar okulda görmüş olsanızda onu her ayrıntısıyla hatırlamazsınız. YKS için TYT matematik kısmına çalışmaya başlamaya karar verdiniz.Çalışmaya başlarken en baştan başlamak yerine fonksiyonlar kısmından başlamaya karar verdiniz.Bu konu içerisinde üslü sayıların ayrıntısı ile bağdaşmış bir fonksiyon sorusunu çözemezsiniz.Bu yüzden konuları bir düzen içinde baştan sona çalışmalısınız.Çalışma yöntemleri hakkındaki ayrıntılı yazıma da bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3)YKS HEDEF KOYMA

Üniversite hazırlık sürecinde hedefinizi genel anlamda koymak size çok büyük katkı sağlar.En azından ne için çalıştığınızı bilirsinizve çalışma sürecine daha iyi odaklanırsınız.Bazı öğrenciler belirli bir bölüm hedefi koyar,bazıları ise sıralama hedefi koyar.Hedefinizi koyduktan sonra yapmanız gereken tek şey hedefinize ulaşmak için çalışmaktır.

4)YKS DENEME SINAVLARI

Deneme sınavları çalışmaktan daha önemlidir desem yanlış olmaz.O sınavların size kazandırdığı deneyim çok önemli.Soruları çözerek sınava hazırlanmak dışında sınav anına uyum sağlamanıza müthiş derecede katkı sağlıyor.Üniversite hazırlık sürecinde en az 50 deneme sınavına girmiş bir Tıp öğrencisi olarak söylüyorum,gireceğiniz her deneme sınavına YKS ye giriyormuş ciddiyetiyle girmek sizi rakiplerinizden 10 adım önde tutacaktır.Kaliteli veya kalitesiz olsun hiçbir sınavı yarıda yarıda bırakmayın.Sınavdan sonra hemen kontrol edin ve yanlışlarınızı inceleyip öğrenin.faydasının kat kat artacağını göreceksiniz.

Bu süreçte tüm yazılarımızla sizlere katkı sağlamak için buradayız.Hepinize başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here