Bu pazartesi spora başlayacağım diyerek ,o pazartesiyi de ertelediğimiz kaç pazartesi oldu.Artık spor alışkanlığı kazanmanın,yeni bir hayata adım atmanın vakti gelmedi mi?
-Geldi dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 . Bu pazartesi başlıyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. 5 adımda spora nasıl başlanır rehberinde hoş geldiniz.

Adım 1 : SPOR HEDEFİ KOYMAK

Başarıya ulaşmak için en önemli yoldur hedef koymak.Rotası olmayan gemiyi her rüzgar bir tarafa götürür diye boşa demiyorlar.Spora başlama da ilk adım hedef olmalıdır.

- Kilo mu vermek istiyorsun?
-Çok
cılızsın kaslanmak irileşmek mi istiyosun?
-Ve ya
Ayşe’nin kızının düğünü var.O düğüne kadar o elbisenin içine girmen mi
gerekiyor.

Hedef senin, karar senin  bir  tane seç ve ikinci adıma geç.

Adım 2 : SPOR ÖNCESİ FOTO ÇEKİLME SEANSI

5 ADIMDA SPOR YAPMAYA BAŞLA

Aynanın karşısına geç ve spora başlamadan önceki  halini bir çek.İlerleyen dönemlerde gelişimini bu fotolar üzerinden yapacaksın.İlk fotona bir bakacaksın vay lan neymişim ben ya diyeceksin.Sırf bu sözü söylemek için bile spora başlanabilir aslında. Fotoğrafını çektin mi? 3.adıma geçebilirsin.

3)Yemek listeni planla

SPORA BAŞLAMAK İÇİN 5 ADIM

Spora başlayan insanların çoğunluğu bu adımı atlıyor .Kendilerince her şeyi yemek ve spor yapmak zararsız gibi duruyor.Fakat Fitnessda spor %20 iken beslenme %80 dilimi oluşturur.

Burada amaca göre beslenme listesini paylaşacağız.Makro-mikro hesabının nasıl olması gerektiğini hepsini aşağıdaki kırmızı alanlara tıklayarak bulabilirsiniz.Ana mantığı şu şekilde olacak =  Protein+Karbonhidrat+Yağ kilonuza göre almanız gereken miktarı hesaplayıp .Vitamin+mineralleri de içine alan bir  beslenme listesi oluşturuyoruz.

Beslenme programı nasıl yapılır yazımızda geniş olarak öğrenebilirsiniz.

Adım 4 :SPOR PLANI OLUŞTURMA

Egzersiz planınız amaca uygun bir şekilde olacak yine.Hangi gün hangi antrenmanı yapmanız gerektiği içerisinde  olacak.

Nasıl egzersiz planı hazırlanır yazımızda egzersiz planının nasıl oluşturulacağı detaylı şekilde anlatılacaktır.

Egzersiz planı oluşturma insana disiplin  sağlar. Bu gün bunu  yapmam gerek der ve onu yapmaya özen gösterir.Plansız spor genelde başarısızlıkla sonuçlanır.

Adım 5 : KENDİNİZE ÖDÜL KOYUN

İnsan hayatını hep ödül ceza sistemine alışık şekilde yaşaması onu motive eder.Mesela bu hafta şu kadar saat çalışırsam şu ödülü alacağım .Bu bir yemek olabilir  ve  ya aktivite olabilir.Seni motive edecek ne varsa o olmalı .

Adım 6 : Artık başlamanın zamanı geldi

SPOR HAKKINDA BİLGİLENMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ YAZILARI OKUYABİLİRSİN.


4 YORUMLAR

    • Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bilim insanları, spor yapmak için en uygun saatin sabah olduğunu söylüyor.Temel dayanakları ise akşam yapılan sporda metobolik evrenin azaldığını bu yüzdende yağ yakımının düştüğünü incelemiş olmalarıdır. Fakat her insanın yoğun bir yaşantısı olduğundan dolayı ve programın elverişsiz olmasından günün belirli bir zamanında da yapmak kesinlikle fayda sağlayacaktır. Önemli olan şey kilo verme ve ya alma hangi amaçta iseniz ona göre beslenme odaklı bir günlük rutin çizmeniz.

    • Amacınızın ne olduğuna ve antrenmanınıza bağlı bir durum ; eğer ağrılık, hipertrofi(kas hacmini atrıma) yönelik antrenman yapacaksanız.Açken glikojen depolarınız boş olduğundan dolayı vermisiz geçecektir. Fakat kardiyo ağırlıklı genelde yağ yakmak ve kilo vermek amacındaysanız aç karnına yaptığınız antrenmanlarda yağ yakımı optimal düzeye ulaşacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here