Mizah Yeteneğini Nasıl Geliştirirsin?

0
565

Herkesin çekici olmak adına dünyada kabul ettiği durumlardan birisidir eğlenceli ve mizah sahibi birisi olmak.Peki mizah becerini nasıl geliştirebilirsin?Ve ya daha komik birisi nasıl olabilirsin?Ve ya espri yeteneğini nasıl kazanabilirsin? Hiç düşündün mü? İşte tüm sırları aşağıda youtube kanalımızda yayınladığımız Mizah Nasıl Geliştirilir adlı videoda iyi seyirler.

Videonun yazılı halini aşağıda bulabilirsiniz.

Mizah Becerini Geliştir Ve Daha Komik Ol

Mizah Nedir?

Mizahın çok fazla tanımı vardır. Herkese göre değişen tanımlamaların yanında benim tanımıma göre farklı birkaç şeyin bağlantısını oluşturarak insanları şaşırtma yeteneğine denir.

Mizah Yeteneği Nasıl Geliştirilir?

Mizah yeteneğini geliştirmenin iki yolu vardır

1)İçeriğini geliştirmek

2)Sunumu geliştirme

a.Mizah Yeteneği Geliştirme: İçerik Geliştirme

İçerik gelişimi bölümüne gelecek olursak;buradaki tüm amaç mizah çeşitliliğidir.

Eğlenceli olmak için insanları hazırlıksız yakalamalısın. Sadece bir mizah alanına yönelirsen.Tahmin edilebilir olursun.Ve tahmin edilebilirlik eğlenceli değildir. Mizahın bir çok türü vardır.Ve her türden biraz bir şeyler yapabilmek seni daha iyi bir mizah anlayışına sahip insan yapar. Bugün sizlere yaygın olan bir kaçından bahsedeceğim.

a.1. Mizah İçerik Geliştirme : Abartmak

Abartmak çoğu insan tarafından bilinen bir mizah şeklidir.kullanımı çok kolaydır.Öncelikle karşındaki kişi hakkında bir gözlemde bulunursun ve bu gözlemlerin sonucunda bir şeyi olduğundan daha fazla göstererek uygularsın.Bu şey ne kadar absurdse o kadar eğlenceli olur

Mesela birisi ile tanıştınız.Yaşınızı merak etti sizde ona tahmin et dediniz.Oda siz 30’sun ama 45 dedi.O iltifat ettin aslında 70 yaşındayım geçen gün dedenle tavla oynuyorduk beni hatırlamadın mı diyebilirsin ?abartmayı her türlü konuda uygulayabilirsin. Hocanızın arkasından konuşurken,arkadaşınızın pintiliğinden bir çok konuda işe yarayan bir çözüm.

a.2. Mizah İçerik Geliştirme : Terse Yönlendirme

Terse yönlendirme buda genel hayatta çoğu insan tarafından kullanılan bir durum.Bir konuşma yaşanırken karşıdaki insanı bir yola sürüklüyorsun ardından ise sen tam tersi yoldaymışsın gibi onun karşısında çıkıyorsun.Örnekle çok iyi anlayacaksınız.

-Napıyorsun bu karantina günlerinde?

-Oh çok sıkıldım ya Corona beni bitirdi resmen.

-Haklısın ben o yüzden efes içiyorum ?

İnce ama zekice bir yaklaşım..

a.3. Mizah İçerik Geliştirme : Hikaye Anlatıcılığı

İnsanları güldürmenin belkide en iyi yollarından biridir.Ayrıca insanlar ile bağ kurmanızı kolay bir şekilde sağlar.Hikaye anlatımınn bir diğer güzel yanı ise insanları hep bir can alıcı nokta ararlar bu şekilde hikaye olduğunda ise sonuna kadar bu noktayı götürebilirsiniz.İnsanlar neyin geleceğini asla bilemezler hikayeye pür dikkat odaklanırlar.

Mizaha götürecek en kolay hikayeler genelde utandırıcı ve absurd olanlardır.Bu mizah alanında iyi olmanız hikaye anlatma becerinizle orantılıdır.

a.4. Mizah İçerik Geliştirme : Sataşma

En etkili mizah alanlarındandır fakat kullanılırken çok çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Burada bir insanın özelliğine dikkat çekerek o konuda ufakça onu dürtüyorsunuz.

Yapılırken gerçekten dikkatli olmak gereklidir çünkü insanlar bunu taciz ile karıştırabilir. Karşınızdaki kişi ile samimi olmadan bunu yapmanızı tavsiye etmem.

Örnek vermem gerekirse: Kız arkadaşınız temizlik hastası birisi. Onunla buluştunuz.Sonra o yemekler gelmeden masayı silmeye başladı. Ona dönüp el ele tutuşmadan önce de elimi mi sileceksin diye ufak bir nükte yapabilirsiniz.Fakat dediğim gibi herkeste bunu yapmayın.Bazı insanları kırılgan olabilir ve gerçekten yanlış anlayabilir

a.5. Mizah İçerik Geliştirme : Kinaye

Diğer bir mizah türümüzde kinaye.Kinaye düşündüğün şeyden çok çook açık bir şekilde farklı bir şey söylemek ile oluşuyor.

Mesela arabanız bozuluyor o gün işe yürüyerek gitmek zorunda kalıyorsunuz. Her yeriniz ter olmuş böyle işe gelmişsiniz.Arkadaşınızla konuşmaya başlamışsınız ve de ona diyorsunuz ki ya yürümek harika bir şey kalorileri yaktım mükemmel oldum tabi yüzünüzden sövdüğünüz belli arkadaşınızda gülüyor tabi ?

a.6. Mizah İçerik Geliştirme : Rol Yapmak

Bir diğer mizah türümüz ise rol yapmak.Birisi ve ya bir şeymiş gibi görünmeye çalışmaya denir.İnsanlarda senin rol yaptığını anlayınca iş gerçekten komik olacak. Taklidi de bu forma sokabiliriz.

Sınıf arkadaşınızlasınız fizikçinizi taklit ediyorsunuz ve bu işte de başarılısınız.İşte size eğlence ve mizah?

b. Mizah Yeteneği Geliştirme: Sunum Geliştirme

Burada da asıl olay insanlara yaklaşım tarzını geliştirmek.Yani eğlenceli bir sözsüz iletişim kanalların olması lazım.Burada ki kurallara bakacak olursak.

b.1 Mizah Sunum Geliştirme: Asla yaptığın Şakaya İlk Gülen Sen Olma

Mizah konusundaki en hassas olaylardan birisidir bu konu.İnsanları hazırlıksız yakaladığın anda olay komik olur fakat sen eğer yaptığın espriye böyle böyleydi dersen bu şey kimseye komik gelmeyecektir.

Dedim dedin ne oldu şimdi olmayın.

b.2 Mizah Sunum Geliştirme: Çevrene Göre Mizah Türünü Değiştir.

Bir alanda asla bağlantılı olma yaşa göre mizah türlerine olan yatkınlık değişecektir.Küçük bir çocukla muhabbet ettiğinizde onlara rol yaparak taklit yaparak güldüre bilirken,gençleri abartı ve ya sataşma ile güldürebilirsiniz.O yüzden çevrene göre mizah türünü değiştir.Tek bir şeye bağlı kalma.

b.3 Mizah Sunum Geliştirme: Öz güvenli Bir Vücut Diline Sahip Ol.

Çoğu insan komik olayım diye kendini zorlayarak kendini gergin gösteriyor bu da karşıdaki insanın size karşı düşüncelerini otomatik olarak etkiliyor.Bu gerginlik durumunu hızlı konuşmaktan kaçarak,çok kımıldama-yarak,ve vücudunu açarak uzaklaştırabilir sin kendinden ve daha öz güvenli bir duruş sergileyebilirsin bu yolla.Unutma beden dili sözlü iletişimden daha büyük bir etki yaratır insanlar üzerinde.

b.4 Mizah Sunum Geliştirme: Sakin Ol

Herkes her espriyi anlayacak diye bir şey yok bazen sap sap ortaya bakacak insanlarda mutlaka olacak sen o espride kalma yoluna devam et.

not: Ve bu mizah yeteneğini geliştirmenin belki de en iyi yollarından birisi komedyenleri izlemek onların yaptıklarını yapmaya çalışmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here