Eğer bu yazıyı okuyorsan sende muhtemelen bu aralar bir özgüven eksikliği içerisindesin.Özgüven kazanmanın,özgüvenini yeniden inşaa etmenin yollarını arıyorsun.Bu yazımızda Özgüvenini nasıl kazanırsın,Özgüven Nasıl gelişir? Özgüven Nedir? ÖZgüveni Geliştirecek Yöntemler gibi soruların cevaplarını anlatmaya çalışacağım.

Ya benim okuma ile çok aram yok diyorsan aşağıdaki youtube linki tam sana göre.Orada bu yazıda geçen içeriği video şeklinde sana sunduk.

Şimdi ise has tayfa ile beraberiz okumayı seven,kendini geliştirmeyi seven tayfa ile neyse devam edelim Özgüven konumuza.

1)ÖZGÜVEN NEDİR?

Özgüven, kişinin kendini tanıması,kendini analiz edebilmesi demektir.Doğrusunu, yanlışını kavrayabilmek demektir.Bir karar alırken başkalarının empose etmesi ile değilde kendi kararımızı verebilmek demektir.Özgüven sahibi olmak dış mihrakların senin üzerinde olumsuz etki sağlamasını engellemektir.

Gel gelelim bu özgüven reisi nasıl geliştirebileceğimize;

2)ÖZGÜVEN GELİŞİMİ İÇİN KANITLANMIŞ 6 YÖNTEM

2.1: Özgüven Geliştir : Kendini Sev-Kendinle Övün

Özgüveni eksik olan insanlarda görülen problemlerden biriside kendisini sevme,kendisi ile övünme, kendisinin bir şey başardığını düşünmeme hissidir. Hatta çok önemli bir şey başarsalar bile daima o olaydaki başarısızlıklarına, hatalarına odaklanırlar.

Hayal edin bir göreviniz var ve onu başardınız mutlu olacağınız insanlara bak bunu yaptım diyebileceğiniz yerde kendinizden utanıyorsunuz ve başkasının senden kesin daha iyi yaptığını kendinin beceriksiz ve özgüvensiz olduğunu düşünüyorsunuz.

Belki de işinizde gerçekten çok başarılısınız, belki de çok yeteneklisiniz ama susarak, onu anlatma cesareti bulamayarak kariyerinizi mahvediyorsunuz.

Bu hayat engelini aşmak için kendin ile övünmeyi öğrenmelisin. Kendin ile övünmek diyorum ama bunu ben dağları taşları yarattım gibi boş bir düşünce tarzını betimlemek için değilde gerçekten kendi değerini bilmenin gerektiğini söylemek için kullanıyorum. Gel gelelim ne yapman gerektiğine;

Bir işi bitirdikten sonra kendine bir zaman ayır ve o işi yaparken ki başardığın, hallettiğin zorlukları düşün.Bu iş belki sana teklif edildikten sonra aklından lan yapamazsam,kesin yapamam vs gibi olumsuz düşünceler geçirdin.Etrafındakilerin çoğuda işi almamak için sağa sola  saklandı ama sen aldın ve bitirdin.Bu bitirme ve zorlukları aşma durumundan dolayı kendinle gurur duymalısın.Vay be harbi yaptım demelisin ve küçük ayrıntılara takılmadan helal lan bana diyip kendinle gurur duymayı öğrenmelisin.Sonra da bu gururun özgüveni nasıl geliştirdiğini görebilirsin.

2.2: Özgüven Geliştir : Yeni Bir Beceri Öğren

Ne sıklıkla yeni bir şeyler deniyorsun? Bir şeyler öğrenmeyi sever misin yoksa iyi olduğun bir şeyde saplantılı bir şekilde kalır mısın?

Düşük özgüvene sahip insanlar kendi konfor alanları içinde saklanmaya meyillidirler. Risk almayı sevmezler ve onlar aslında başaracaklarına olan inançları yoktur. Senin konfor alanın seni muhtemelen özgüvensiz yapan şey oluyor bu durumlarda.

Yeni bir beceri öğrenmek sana başarma ve amaç kazanma hissi verecektir. Konforunun içinde olmayan bir konuda başarı sağladığında çok farklı bir gurur hissedersin.O kadar etkilidir ki 100 düşüncesin 90’nında başarız olacağını düşünmüşsün ama gel gör ki o 10 luk ihtimal tutmuş ve başarmışsın.

Yeni bir şey başararak kendine olan güveni inşa etmiş oluyorsun. Bu inanç ve güven sende başarısızlığa ulaşsan bile denemek için bir güven oluşturuyor. Ve bu da özgüvenini arttırıyor. Kim bilir özgüven artırmaya çalışırken hayatının tutkusunu bulursun belkide ?

2.3: Özgüven Geliştir : Güzel Kok

Kokunun çoğumuz tarafından önemi önemsenmeyecek kadar düşüktür. Çoğu insan kokunun hayatımızdaki  Mental ve Fiziksel rolunun farkında varmaz.Örneğin senin koku alma hissin tüm modunu değiştirir.Bir koku seni heycanlandırırken bir diğeri seni korkutabilir ve ya sinirlendirebilir.

Hayatımızdaki bazı önemli anları kokular ile bağlarız.Örneğin çocukken anneniz bir kek yapmıştır yumurta ve yağ kokusunu ilerki yaşlarda aldığınızda o koku beyninizin limbik sistemine dokunur ve o nostaljik hatıralar gözünüzün önüne gelir ve çocukluğunuzda evdeyken o sıcak ve güven hissini tekrar hissedersiniz.

Koku hissi bu kadar güçlü olduğundan dolayı  sizde onu özgüvenizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

2009 da Liverpool üniversitesinin bir araştırmasına göre farklı kokuların özgüvenizi ve özsaygınızı artırdığı görülmüş

İki erkek deneğe iki farklı parfüm sıkıyorlar ertesi gün daha iyi koku sıkılan kişi daha pozitif bir görüntü ortaya koyarken diğerinde negatiflik ve yorgunluk gözlemlenmiş.

Bu madde belki de yapılabilecek en kolay madde olarak düşünülebilir. Kaliteli bir koku sürdüğünden özgüveninde artıyor bu kadar basit.

2.4: Özgüven Geliştir : Az Tv izle

Çok fazla Tv izlemek kendine olan saygını düşürerek özgüvenini sakatlar.

Bir araştırma ise şöyle söylüyor. Tv başında harcadığınız süre kişisel değerinizi direkt olarak etkiliyor ve hangi programa baktığınız kesinlikle önemli değil. Bir dizi olabilir, survivor olabilir, talk Show olabilir hiç farketmiyor.

Fazla TV özgüven katilidir. Neden? Çünkü fazla Tv motivasyonunu düşürür.Çok fazla tv izleyenler spor yapmak ve ya uzun dönem amaçlarını gerçekleştirmek konusunda üşengeç davranırlar.

Hatta fazla tv izlemek bilişsel sorunlara da mahal vermektedir. Örnek vermek gerekirse konsantrasyon bozukluğu, hafıza zayıflaması vs. Yani Netflixte ve ya Survivora saatlerini harcamak yerine günde bir saatlik bir limit koy kendine. Bu şekilde daha temiz bir kafan olacak ve özgüveninde yavaş yavaş arttığını fark edeceksin.

2.5: Özgüven Geliştir : Günlük Spor Yap

Egzersiz yapmak fiziksel sağlığından tutta bilişsel olarak mutluluğuna,güzel görünmene kadar bir çok faktörü maksimum seviyede arttırıyor.Çok basitçe güzel görünürsen,güzel hissedersin.Günlük egzersizlerin senin güçlenmek ve de enerji ile dolmak olan fitness amacına ulaşmanı sağlarlar.İyi bir egzersiz rutini sonrası fiziksel ve mental olarak sanki her şeyi fethedebilecek gibi kendini her şeye yetebilir hissedersin. Bu zindelik hissi ve çoşku spor yapan her insanda oluşur.Spor yaptığında doğal ağrı kesici olan endorfin vücudunda salgılanır.Bu hormon modunu ve öz saygını yükseltir.

Eğer çok kötü bir mod şeklinde uyandıysan 15dklık egzersiz seni daha motive bir hala sokacaktır vr gününü kople değiştirecektir.Yeni işler yapmaya motive olmuş olacaksın ve sıkıntılı bir durumda karşılıştığında daha rahat olacaksın ve beynin daha iyi odaklanmış ve etkili düşünebilir hale gelmiş olacak

Muhtemelen egzersiz yapmanın faydalarını bir çok kez duymuşsunuzdur.Aynı anda vücüdunu güçlendirir,zihnin açar ve hedeflerini başarmanda yardımcı olur.Bu kadar faydasını göreceksin ama yapman gereken tek şey günlük yarım satini bu kadar şey için kurban etmek olacak.

Sonuç olarak eğer özgüven inşa etmeye çalışıyorsan spor yapmayı günün bir rutini haline getir.

Eğer spor yapmak isteyip nerden başlayacağını bilmiyorsan aşağıdaki linkten sana uygun bir şeyler bulabilirsin

Özgüveni Arttırmak İçin Spora Başlıyorum

2.6: Özgüven Geliştir : Yardım Et

İnsanlara yardım ederek de özgüveninizi arttırabilirsiniz.Birisine yardım ettiğinde beynimiz 3 hormon salgılar Dopamin Oksitosin ve Seretonin diğer bir değişle mutluluk üçlüsü.Bu kimyasallarlar sarıldığında veya övgü aldığında oluşan o samimi enerjik hissini verir.

Güldüğünde modunu yükseltirler ,uzun çalışma gününün ardından kendinle gurur duymana yardımcı olurlar. Nasıl biriysen ve nasıl biri olmak istiyorsan bunlar o şekli alırlar .Hatta  beynini ödüllendirerek seni motive eder ve öğrenmene yardımcı olur. Bu üçlü mutluluk ışığı seni daha yetenekli,güvenilir ve de değerli hissetmene yardımcı olur. Kim bu üç beş hormonun bu kadar şey yapmasını düşünülebilir ki?

Beynimizde bu kimyasalların salgılanmasını sağlayacak şeylerden bir taneside yardıma ihtiyacın olan birisine yardım etmektir.İnsanlar sosyal varlıklardır bu yüzden başkasının hayatında bir etki bıraktıklarında iyi hissederler. Onların stresini azaltarak kendi stresimizide azatmış oluruz.Peki neden?

Çünkü insan olarak bizler bakış açımızı değiştirebilme yeteneğine sahibiz.Diğer varlıkların hiç biri kendisini başkasının yerine koyamaz.Ama sen zor durumda olduğunu ve kimsenin sana yardım etmediği bir durumda ne olacağını hissedebilirsin.Başkasını bu negatif hisslerden uzaklaştırdığında beynimizdeki alturizm bölgesi çalışır.Ve bizi değerli ve önemli hissettiren hormonlar salgılanır.

Bazı insanlar bu yardımlaşma falan değildir kendini iyi hissetmek için başkasını kullanmaktır gibi sözcükler sarf edebilirler fakat yanlıştır.Gönüllülük dediğimiz şey budur.İki tarafında fayda sağlaması gayet makuldür.Kendine değer veremeyen bir insanın başkasına yardım ederek kendini değerli hissetmesinin hiçbir problemi yoktur.

* Altruizm kelimesi, Türkçeye özgecilik olarak çevrilen ve “başkası için” anlamına gelen Latince kökenli bir kavramdır. Özgecilik ya da Alturizm, birisine yarar sağlamak ya da onu zarardan ve kötülükten korumak dışında herhangi bir beklenti içinde bulunmadan yapılan yardım davranışıdır.

Nice Özgüvenlere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here